Væpnede grupper har drept minst 60 mennesker i angrep mot flere landsbyer nordvest i Nigeria denne uken, ifølge lokale kilder.
Minst ti landsbyer i delstaten Kebbi og Niger er rammet, ifølge geistlige i området og en humanitær rapport nyhetsbyrået AFP har sett.
En rapport som viser til tre lokale kilder, inkludert helsepersonell, sier 20 mennesker ble drept tirsdag i landsbyen Erena i delstaten Niger.
Tijjani Ibrahim, som bor i landsbyen, anslår at titalls væpnede menn gikk til angrep og «skjøt sporadisk, drepte folk og tente på husene våre». En militærkilde sier angriperne var «banditter» som invaderte en militærleir.
Politiet bekrefter angrepet og sier to medlemmer av en borgerverngruppe og sjåføren til et sikkerhetsteam ble drept.
Distriktet Shiroro, der landsbyen ligger, har gjentatte ganger vært utsatt for angrep fra jihadister og «banditter», en betegnelse som brukes om lokale kriminelle grupper. Jihadistene og de kriminelle samarbeider stadig oftere i angrep mot lokalsamfunn.
I delstaten Kebbi sier en geistlig at han kan bekrefte at 24 mennesker ble drept, men legger til at «ifølge rapportene vi har mottatt i dag, er mer enn 40 drept». En annen kristen leder oppga også at rundt 40 var drept.
– De drepte alle de så. De drepte kristne, muslimer og folk som følger tradisjonell tro, sier en av de geistlige, som av sikkerhetshensyn ikke ønsker å bli navngitt.
Han sier kirker, muslimske boliger, fjøs og matlagre ble brent i en tre dager lang herjing.
(©NTB)