Barnebarnet av Det muslimske brorskaps grunnlegger i Egypt, den sveitsiske islamteologen Tariq Ramadan (63), er dømt til fengsel for grove voldtekter av tre kvinner i Frankrike.

Straffedomstolen i Paris dømte «den muslimske Martin Luther» in absentia, til permanent innreiseforbud til Frankrike, forbud mot å utgi bøker i landet og 18 års fengsel. Alt var i tråd med aktoratets påstand. Ramadan ble også fradømt retten til å uttale seg om saken.

Ramadan har flyktet til Sveits, der han er innlagt på sykehus. Sveits har ingen utleveringsavtale med Frankrike.

Et av ofrene er en funksjonshemmet konvertitt til islam, beskrevet av retten som «sårbar», noe som skjerper strafferammen til 20 år.

Kvinnen fortalte i et intervju med Vanity Fair at hun ble lurt med opp på et hotellrom der hun ble overfalt, slått i ansiktet og på kroppen, tvunget til sodomi, voldtatt med en gjenstand og utsatt for ulike ydmykelser, blant annet «å bli dratt etter håret til badekaret og urinert på».

En tidligere eskortepike ved navn Mounia R. sa i retten at Ramadan voldtok henne ni ganger i tre land, mellom 2013 og 2014.

Skrev om voldtekt i roman

Forfatteren Henda Ayari, en tidligere salafist, beskrev voldtekten hun ble utsatt for av Ramadan i en roman, uten å identifisere gjerningsmannen. Hun ble så den første som stod frem under #MeeToo i 2017 og fortalte at Ramadan hadde voldtatt henne på et hotellrom i 2012.

Like etter, og bare to dager etter at Charlie Hebdo løftet anklagene med en frisk karikatur på førstesiden, trakk Ramadan seg fra stillingen som professor i moderne islamstudier ved Oxford.

Et annet offer ble voldtatt på et hotell i Lyon i 2009. Også en voldtekt Ramadan ble dømt til tre års fengsel for i Sveits i 2024, hvor to år ble gjort betinget, ble begått på et hotell.

I august 2025 avviste sveitsisk høyesterett anken fra brorskapsprofilen, som vokste opp i Genève med egyptiske foreldre.

– Jeg vil bevise at disse kvinnene lyver, sa Ramadan etter domsavsigelsen denne uken, og hevdet at han er offer for et politisk forsøk på å «fjerne en muslimsk intellektuell».

Tidligere har han innrømmet i avhør som lekket til en fransk radiokanal at han har hatt fem utenomekteskapelige forhold og dermed ikke alltid vært tro mot egne prinsipper.

En av kvinnene som ble voldtatt forklarte at Ramadan sa at han voldtok henne fordi hun ikke brukte hijab.

Innlagt i Sveits

Dommen i Paris, som det tok halvannen time å lese opp, ble avsagt etter en tre uker lang rettssak for lukkede dører, uten hverken Ramadan eller forsvarerne hans til stede.

Den domfelte er etterlyst med arrestordre og befinner seg i Sveits, der han behandles for multippel sklerose. Han sier til Le Parisien at han vil møte til en ny straffesak hvis helsen holder. Det er lite realistisk, siden han da måtte la seg varetektsfengsle frivillig, i påvente av en ny omgang i retten.

Franske sakkyndige mener at Ramadan er frisk nok til å sone dommen. Han reiste til Sveits i strid med en kjennelse som krevde at han skulle forbli i Frankrike for å ta vare på sin syke mor, som bor der.

Dagen før dommen falt, hevdet Ramadans advokater at klienten var innlagt på psykiatrisk avdeling i Genève.

Ramadan har hele tiden nektet straffskyld og hevder anklagene er del av en svertekampanje. Til Le Parisien kalte han straffesaken en «urettferdig prosess» og krevde ny rettssak der han kunne være til stede. Ramadans tilhengere har tidligere mer enn antydet at ofrenes voldtektsanklager utgjør et «sionistisk komplott»

  • Ramadan er barnebarn av Det muslimske brorskapets grunnlegger, Hassan al-Banna.
  • I 2002 ble han hyllet av nettstedet Salon som «den muslimske Martin Luther».
  • I 2004 satte Time Magazine ham på listen over de 100 mest innflytelsesrike menneskene i verden.
  • I 2006 ble han nektet visum til USA på grunn av koblinger til Hamas, inkludert finansiering.
  • I 2012 hadde Foreign Policy ham med på sin liste over de 100 fremste globale tenkerne – «for å ha fortalt oss at islam og demokrati kan fungere sammen».

Le Parisien   BBC   Document

 

Kjøp «Den islamske fascismen» av Hamed Abdel-Samad fra Document Forlag.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.