«Du har drept ethvert glimt av håp», skriver pubeieren Luke Honeychurch i et åpent brev til britenes finansminister Rachel Reeves.
Siden Labour tok over i juli 2024, har finansminister Reeves økt skattene brutalt. Dette rammer også britiske puber, som mange anser som kulturelle og sosiale institusjoner.
Eieren av puben The Hog i Horsley har fått nok av det han anser som brutte løfter fra Reeves. Derfor har han skrevet et åpent brev til Reeves som er publisert i The Telegraph.
Da du sto opp i november for å kunngjøre budsjettet, fortalte du pubeiere som meg at vi ville få de laveste skattesatsene siden 1991. Men nå er det klart at min forretningsskatt vil øke fra nesten ingenting til 800 pund i april.
Årsaken er at Reeves har mer enn doblet den «skattepliktige verdien» av puben. Dermed stiger skattene kraftig, selv om skatteprosenten forblir den samme.
Forventningen innen hotell- og restaurantbransjen var at du ville gi oss et glimt av håp.
Men det gikk i helt motsatt retning, mener Honeychurch. Han har vært maksimalt uheldig, siden han tok over puben akkurat i starten av covid-hysteriet. Han skriver at dette var en tøff periode, men i dag er situasjonen langt verre.
I 2020 fikk vi litt økonomisk støtte fra regjeringen – skattelettelser som dere nå tar bort.
Dessuten hadde kundene bedre råd den gangen. Men nå sliter britiske borgere med stigende priser og eksploderende skatter og avgifter. Da blir det færre besøk på puben, siden man rett og slett ikke har råd.
Det er også innført alkoholavgifter som øker kostnadene. I tillegg har Labour-regjeringen innført en minstelønn, og resultatet er at mange deltidsansatte mister jobben.
Realiteten er at småbedriftseiere, som allerede nå er så dårlig stilt at de ikke har en krone til overs, bare vil kutte i personalets arbeidstid, slutte å ansette, si opp eksisterende ansatte eller stenge butikken helt.
Å være pubvert er hardt arbeid, gjerne 70–80 timer i uka. Timelønna for mange pubeierne faller under minstelønna.
Fortjenesten synker kraftig, selv om prisene på en pint bare øker. Pubene må selge 1,3 milliarder pints ekstra for å kompensere for kostnadene ved Labours skatterazzia. Honeychurch trives i rollen som pubvert, men han må uansett sørge for mat og husly til barn og familie.
Han trives i sin rolle, men er i ferd med å gi opp.
Du fortsetter fordi du håper at du på et tidspunkt vil komme deg rundt hjørnet og tjene penger. Men det dette budsjettet har gjort, er å fjerne lyset i enden av tunnelen. Uten det lyset er det ingen vits i å fortsette.
Mange pubverter er så rasende at de har utestengt Labour-politikere fra sine puber. Honeychurch tenkte det samme, men bestemte seg for å slippe disse politikerne inn, slik at de med egne øyne kunne se katastrofen de har forårsaket.
Pubene er en britisk institusjon – et sted hvor man kan slappe av, få nye venner, møte gamle venner, høre på livemusikk, oppdage hvor forferdelig syltede egg er, delta i en quizkveld eller (gud forby) en karaokekveld.
Puben fungerer som et ikke-statlig finansiert samfunnssenter som Labour er i ferd med å ta knekken på. Den sosiale virkningen kan bli enorm.
Jeg vet ikke hvordan fremtiden vil se ut uten de britiske pubene, men det er i hvert fall ikke en fremtid jeg ønsker å forestille meg.
Labour må snu sin skadelig pubpolitikk totalt, mener pubeieren. Hvis ikke vil han se seg nødt til å stenge The Hog i april.
Men avslutningen tyder på at Honeychurch ikke har gitt helt opp.
Regjeringen har skutt seg selv i foten. Dere har tatt en sektor som dere tradisjonelt sett bare kunne fortsette å piske, men dette har tvunget oss til å mobilisere.
Dere har angrepet oss fra alle kanter når vi allerede slet. Men fra nå av vil vi være i en mye sterkere posisjon til å kjempe.


