Bygg- og anleggsnæringen er i krise, og antallet konkurser i Norge har passert 4500 så langt i år.
Det siste offeret er et grunnboringsselskap som gikk konkurs etter et siste desperat forsøk på å rope ut mot kravene om nullutslippsmaskiner. Selskapets konkurs skyldes en kombinasjon av politisk pålagt klimapolitikk og renteøkninger.
Konkurs i protest
Denne uken ble det åpnet konkurs i selskapet, som nylig endret navn til Det grønne skiftet AS (tidligere Norsk Grunnboring). Selskapet, etablert i 2018, utførte geotekniske grunnundersøkelser, men måtte gi opp etter syv års drift.
Styreleder Øyvind Karlsen bekrefter at navneskiftet i oktober ble gjort «for å rope ut vår fortvilelse» over kravene til offentlige innkjøp.
– Det er svært trist etter syv års drift å måtte konstatere at vi ikke hadde fremtidsutsikter med våre investeringer i borerigger som gikk på tradisjonell diesel, sier Karlsen til E24.
Selskapet hadde to nyere, leasingfinansierte borerigger som ikke lenger kunne brukes på grunn av offentlige krav om fossilfrie byggeplasser.
Økonomisk kollaps og grønn ideologi
Konkursen skyldes en kombinasjon av Ap-regjeringens politiske linje og den generelle økonomiske situasjonen. Bostyrer Oddgeir Lydersen siterer oppbudsbegjæringen:
-
Økte leasingkostnader som følge av vesentlig økte renter.
-
Driftsmessig ustabilitet på grunn av at riggene ikke lenger fikk arbeid.
-
Samtidig tynges etterspørselen også av et «fullstendig fraværende» boligbyggingsmarked.
Dette viser at ryggraden i norsk næringsliv nå betaler prisen for en klimapolitikk som den politiske eliten ønsker å tvinge igjennom uten å ta hensyn til de økonomiske konsekvensene. Selskapets konkurs føyer seg inn i et ras av konkurser innen bygg- og anleggsnæringen, som det siste året har vært hardest rammet av den økonomiske krisen.
Den tidligere styrelederen advarer mot at mange vil lide samme skjebne.
– Man får ikke brukt utstyret sitt på grunn av det grønne skiftet, avslutter Karlsen.

