Kun dager etter det dødelige jordskjelvet i Cebu, har Filippinene igjen blitt rammet av en kraftig naturkatastrofe.

Et massivt jordskjelv med en styrke på 7,4 inntraff natt til fredag utenfor øya Mindanao, og filippinske myndigheter har sendt ut et tsunamivarsel for kystområdene.

En dyster periode for Filippinene

Dette er det andre store jordskjelvet som rammer landet på kort tid. For bare halvannen uke siden, 1. oktober, omkom minst 30 mennesker da et skjelv med styrke 6,9 rammet provinsen Cebu. Nattens skjelv er altså enda kraftigere, og frykten er stor for konsekvensene.

Skjelvet inntraff på en dybde av 58 kilometer utenfor Mindanao, Filippinenes nest største øy med over 26 millioner innbyggere.

Evakuerer kystområdene

Filippinenes seismologiske byrå, PHIVOLCS, var umiddelbart ute med en advarsel og en klar oppfordring til befolkningen i provinsene Surigao Del Sur og Davao Oriental. Folk i kyststrøk bes om å umiddelbart evakuere opp i høyden.

Myndighetene advarer om «destruktive tsunamibølger med livstruende bølgehøyder».

Det er foreløpig for tidlig å si noe om omfanget av eventuelle skader på bygninger og infrastruktur, men myndighetene jobber nå på spreng med å få oversikt over situasjonen og bistå i evakueringen.

Skjelvet kan ha vært oppe i en styrke på hele 7,6, men det er foreløpig ikke bekreftet.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.