Voldsbruken blant unge kriminelle ser ut til å eskalere, sier politi­direktør Håkon Skulstad til NRK, etter at nyhetsbildet de siste ukene har vært preget av kriminalitet begått av til dels svært unge mennesker.

Skulstad opplyser at politiet har avverget et tosifret antall bestillings­drap bare i år.

Bakgrunnen for den økende brutaliteten er store kriminelle organisasjoners kamp om narkotikamarkedet i Norge, og det handler om hundrevis av millioner kroner, sier politidirektøren.

Bruken av unge til voldsoppdrag vitner om et paradigmeskifte i kriminalitets­bildet, mener han.

Politiet frykter nå at kriminelle i Norge som ikke har vært villig til å bruke denne typen vold før, eller bruke barn til å utføre slik vold, skal ta i bruk disse metodene.

Både svenske gjenger og norske kriminelle har forsøkt å få utført drap på norsk jord, men er blitt stanset av norsk politi. Dette er grenseløst, sier politidirektøren.

– Vi har òg situasjoner der norske barn som sitter på barnevernsinstitusjon har opptrådt på vegne av svenske kriminelle og bestilt jobb og drap på deres vegne. Dette er grenseløst. Både på dem som bestiller og dem som utfører, forteller Skulstad.

Nå skal statlige etater sette seg ned og analysere situasjonen:

Onsdag skal Skulstad møte direktørene i Utdanningsdirektoratet, Helsedirektoratet og Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet. Målet er å få en bedre forståelse av situasjonen til barn som risikerer å bli rekruttert til slike oppdrag.

 

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.