Rett før klokken 20 lørdag var fortsatt over 74.000 husstander uten strøm som følge av uværet Amys herjinger.
Mange kunder som hadde mistet strømmen i løpet av natten og lørdag morgen, har fått den tilbake i løpet av ettermiddagen og kvelden. Men fortsatt er flere titusener av husstander strømløse.
Ved 16.30-tiden var over 100.000 husstander uten strøm. Tre timer senere var altså situasjonen bedre.
– Hvis mange i et område har mistet strømmen samtidig, kan det ta litt tid før nettselskapet har rettet alle feilene, heter det på nettsidene til Reguleringsmyndighet for energi (RME). (NTB)
Også i Agder, Vestfold, Telemark, Oslo, Akershus, Innlandet og Bergen har tusenvis mistet strømmen. I går var det mangel på strøm i Sauda, nord i Rogaland.
Norske myndigheter later til å være ute av stand til å sikre energitilgang til borgerne når man trenger det som mest, i dårlig vær.
I Bergens-området er litt færre enn 3000 kunder uten strøm, og BKK-linja på Vestlandet har 856 berørte kunder.
Trøndelag, med 49.000 kunder uten strøm, er den landsdelen som er hardest rammet. Klokken 16.30 var 56.800 kunder rammet.
Til sammen er altså nærmere 75.000 husstander berørt, ifølge opptellingen NTB har gjort rundt klokken 19.45.
RME informerer også om at ras- og flomfare kan gjøre at nettselskapet må utsette arbeidet for å begrense risikoen for personellet som skal reparere feilene.

