Etter synagoge­terroren i Manchester har Israels minister for diaspora og bekjempelse av anti­semitt­isme, Amichai Chikli, invitert Tommy Robinson til å besøke Israel i midten av oktober.

Den britiske patrioten Robinson er en venn og alliert, skriver den israelske statsråden i en post på X fredag.

Chikli sier at han er stolt av å invitere Robinson på Israels vegne, og at Israel og det jødiske folket står ved sine alliertes side i Storbritannia.

Tommy er en modig leder i frontlinjen mot radikal islam.

I en tid hvor jøder over hele Europa står overfor økende antisemittisme, er det avgjørende å styrke båndene til allierte som nekter å tie.

Han har vist seg å være en sann venn av Israel og det jødiske folk, uten frykt for å si sannheten og konfrontere hat.

Israel vil alltid stå sammen med det jødiske samfunnet og våre allierte over hele verden. Sammen med venner som Tommy Robinson vil vi bygge sterkere broer av solidaritet, bekjempe terror og forsvare den vestlige sivilisasjonen og våre felles verdier.

Den engelske patriotiske frontfiguren bekrefter i en post på X at han vil dra til Israel.

«Storbritannia og Israel kjemper den samme kampen – mot islamsk jihad. Deres kamp er vår kamp», skriver Robinson.

Jeg er en stolt britisk patriot og sionist. Jeg har sagt det så mange ganger: Hvis muslimene har 55 nasjoner, hvorfor kan ikke jødene ha én, spesielt deres legitime forfedres hjemland?»

Robinson vil blant annet besøke Jerusalem, der han vil møte ledere for den israelske regjeringen i Knesset, skriver han.

Robinson erklærer seg også som kristen:

Som kristen er jeg dypt rørt over å også kunne følge i min egen tros fotspor. Jeg har tenkt å besøke viktige kristne hellige steder, blant annet Den hellige gravs kirke i Jerusalem, Genesaretsjøen og flere.

Jeg vil besøke de hellige stedene hvor kristendommen ble født.

Han anser Israel og Storbritannia for å befinne seg i et skjebnefellesskap:

Når jøder blir angrepet, blir den frie verden angrepet. Briter ble myrdet i våre gater, og jihadistisk terror er verdensomspennende.

Folket i Storbritannia og folket i Israel har de samme fiendene og den samme skjebnen. Jeg kommer som en venn, som en alliert og som en som tror at Israels styrke er Vestens styrke. Hvis Israel faller, faller vi alle. Hamas gjorde det klart 8. oktober at deres mål ikke bare er å erobre Israel, men også å erobre London og New York. De er blodtørstige jihadister med et globalt kalifat som mål. Hamas = IS

Chikli kritiserer Labour-regjeringens respons på antisemittismen, hevder at den har Hamas-sympatisører i velgerbasen, og sier at det i fravær av en kursendring ikke er det noen fremtid for jøder i Storbritannia, skriver The Telegraph.

«Min anbefaling til jøder i Storbritannia er å vurdere å forlate landet og gjøre aliyah til Israel.»

Chikli har også rost den store demonstrasjonen som Robinson arrangerte i London den 13. september.

 

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.