Et politisk paradoks utspiller seg i utkantkommunen Askvoll i Vestland.
Til tross for at kommunen har mottatt milliarder i statlige tilskudd og flere politiske gjennomslag fra Senterpartiet (Sp), sliter partiet med å finne velgere i øysamfunnene Bulandet og Værlandet.
– De samarbeider med venstresida, som sløser vekk pengar og delar dei ut. Her ute er det folk som heilt klart kunne ha jobba, men som i staden har skaffa seg uføretrygd og berre driv med narkotika heile dagen, sier elektriker Svein Nordeide, som har stemt på Sp tidligere, til Klassekampen.
«Den største distriktssatsingen i historien»
Askvoll, Norges vestligste kommune, har vært en stor vinner i den sittende regjeringens distriktspolitikk. Kommunen har fått tilført 33 millioner kroner i inntekter fra havbruksfondet, redusert barnehageprisen med 77 prosent, halvert flybilletten til Oslo og Bergen, og gitt innbyggere med studielån 25.000 kroner i lånefritak hvert år. Ferjen til øyene er nå gratis, et tiltak som ifølge Nordeide har gitt et stort løft til kommunen. Likevel er det vanskelig å finne velgere som vil stemme på Sp.
Trygve Slagsvold Vedum, leder i Senterpartiet, mener at dette er en av de største distriktssatsingene i norsk historie, men at det tar tid før politikken virker.
– Vi har teke veldig store og heilt nye grep. Politikk verkar, men det tek tid. Vi ser at folketalet går opp med 25.000 i utkantkommunane i denne fireårsperioden, sier Vedum til avisen.
Kritikk fra næringslivet og velgere
Lakseoppdretter Roar Landøy, som har stor inntekt i laksesalg, mener han skulle helst ha sett at næringslivet fikk beholde mer av pengene for å kunne investere i nye arbeidsplasser.
– Det viktigaste er likevel at vi har råd til å tilsetje folk i full stilling, og ikkje berre i nokre månadar, sier Landøy.
Butikksjef Mads Grepstad på Værlandet, som har merket en stor økning i salg på grunn av gratisferja, sier han likevel ikke vil stemme på Sp. Han mener folk er mer opptatt av formuesskatten og at det skal lønne seg å drive bedrift. Fiskeren Tore Hillersøy frykter at han vil «svelta i hel» dersom Ap og Sp får fire år til i regjering.
I et av øysamfunnene på Værlandet er det flere sauer enn mennesker, og Klassekampen får bekreftet at heller ikke bøndene her har tenkt å stemme på Senterpartiet.

