Den katolske kirken i Tyskland er stadig mer bekymret over det økende omfanget av hærverk på kristne gudshus. Dette melder Deutsche Welle (DW).
Metodene for hærverk har blitt mer «brutale» de siste årene, ifølge Matthias Kopp, talsmann for den tyske biskopskonferansen.
«Ødelagte offerskrin og veltede, knuste lys har alltid vært irriterende, men siden 2015 har vi hatt å gjøre med en intensivert dimensjon», sier han.
Selv om antallet hendelser bare har økt litt, mener Kopp at vandalenes oppførsel viser en mer åpenlys fiendtlighet mot kristendommen.
«Ekskrementer i døpefontene og skriftestolene, halshuggede Kristus-statuer og helgenfigurer», var bare noen av eksemplene Kopp kom med.
Dette er vanvidd, og alle vet det – også de som lyver om det
Han beklaget at politiet registrerer forbrytelsene som «skadeverk», og sa at hendelsene påvirker menighetsmedlemmene på et dypere plan.
En talsmann for Den evangeliske kirken i Tyskland (EKD) sier at den nåværende trenden svekker tilliten til at en kirke, som er åpen for alle, er et trygt sted.
Å stenge kirker utenom gudstjenestene er derimot ikke et skritt EKD ønsker. «Åpne kirker er ikke bare rom for gudstjenester», sier talsmannen.
«De er steder man kan oppsøke i krisetider, steder for kulturell erindring og sosial interaksjon.»

Kjøp Giulio Meottis «De nye barbarene» fra Document Forlag her! Kjøp e-boken her.


