Petter Stordalen fortsetter klimakorstoget på hotellene sine. Denne gangen fjerner han meierismøret og innfører isteden plantebasert smør.
De fleste kjedene i hotellkonsernet Strawberry kutter ut meierismør til fordel for et plantebasert alternativ. Endringen gjelder hoteller i Sverige og Finland, men ikke Clarion-hotellene, skriver avisa ATL.
Ifølge en intern e-post ATL har fått innsyn i, skal beslutningen være basert på evalueringer og tester som konkluderte med at plantebasert smør «passer bedre inn i selskapets bærekraftsarbeid». Samtidig skal tiltaket kunne gi konsernet en årlig besparelse på over fire millioner kroner i Sverige.
– Det stemmer at vi har innledet et spennende samarbeid med Eleplant og deres plantebaserte smør, som nå testes på noen av våre kjedehoteller i Sverige og Finland, skriver Strawberrys presseavdeling i en e-post til ATL.
Strawberry-konsernet eies av milliardær Petter Stordalen. I Norge ble meierismør i 2023 byttet ut med Mills No1 Normalsaltet – en blanding av klaret smør, rapsolje og kjernemelk.

