Storbritannias statsminister Keir Starmer kunngjør en full nasjonal granskning av skandalen med grooming-gjenger av hovedsakelig pakistanske menn som i mange år har misbrukt unge engelske jenter seksuelt på det groveste.
Starmer har i flere måneder motstått press om å iverksette en granskning, men sier at han har skiftet mening etter en rapport som baronesse Louise Casey av Blackstock, et medlem av Overhuset, har utført for innenriksdepartementet.
I rapporten skal det komme frem at grooming-gjengene ble ble ignorert på institusjonelt nivå av frykt for anklager om rasisme, opplyser The Times.
Rapporten skal mandag legges frem for parlamentet av innenriksminister Yvette Cooper, skriver den engelske avisen, som først lyktes i å sette sakskomplekset på den nasjonale dagsordenen.
Skandalen ble først belyst av The Times’ gravejournalist Andrew Norfolk i 2011, som avslørte et mønster der hovedsakelig hvite tenåringsjenter ble utnyttet av gjenger med voksne menn med pakistansk bakgrunn. Norfolk døde sist måned i en alder av 60 år.
Starmer signaliserer bruk av lovens fulle tyngde, men tidsplanen er uklar:
Han la til at granskningen vil «være lovbestemt», noe som betyr at den vil ha myndighet til å innkalle vitner, selv om regjeringen fortsatt jobber med å finne ut når den kan iverksettes.
Den britiske statsministeren har vært under betydelig press i saken, og har hatt problemer med å motstå det:
Debatten om gjenger – og myndighetene som ikke har grepet inn – ble gjenopplivet i begynnelsen av året da Elon Musk, verdens rikeste mann, anklaget statsministeren og ministrene for å ha unnlatt å handle. Starmer avviste den gang oppfordringer fra Tory-partiet og Reform UK om å sette i gang en ny nasjonal gransking, og satte i stedet av fem millioner pund til fem lokale granskinger, deriblant i Oldham.
Planen møtte imidlertid kritikk fordi de lokale undersøkelsene ikke ville være lovbestemte, noe som betyr at de ikke ville ha makt til å tvinge vitner til å avgi bevis.
Baronesse Casey peker på at den institusjonelle svikten også omfatter utilstrekkelig tilsyn med taxibransjen:
Casey skal også ha anbefalt at det innføres nasjonale minstekrav for drosjelisenser, og viser til en rekke tilfeller der jenter har blitt misbrukt av drosjesjåfører. Flere parlamentsmedlemmer har etterlyst en slik endring i årevis, fordi de er bekymret for at drosjesjåfører skaffer seg løyver utenfor de lokale myndighetsområdene de opererer i, for å omgå de strenge reglene som skal beskytte barn.
Antallet ofre for grooming-gjengenes voldtekter gjennom flere årtier er ukjent, men kan trygt estimeres til minst titusenvis.
Fenomenet er påvist i mange titalls engelske byer, og flere hundre overgripere er blitt dømt – og mange av dem er allerede på frifot.
I mellomtiden fortsetter straffeforfølgelsene. Fredag ble sju menn dømt for å ha misbrukt to unge jenter i Rochdale fra 2001 til 2006.
Kjøp Giulio Meottis «De nye barbarene» fra Document Forlag her! Kjøp e-boken her.

