Mens gjengkriminalitet og aggressive klaner sprer seg over hele Sverige, blir det stadig vanskeligere for innfødte svenske familier å finne et trygt sted å bo med barna sine.

Bydelen Farsta i Stockholm ble rammet av to bomber på bare to dager i mars 2024. Birgit Sjögren, ei lokal kvinne som avisen Aftonbladet snakket med, kommenterte da resignert at «Det spiller ingen rolle hvor vi flytter, Sverige er blitt de kriminelles hjem».

En del svensker velger derfor å forlate sitt hjemland. Og det handler ikke bare om å søke mer sol og varme. Å søke trygghet har nå blitt en viktig prioritet for mange.

Øygruppa Åland i Østersjøen hører til Finland, men har betydelig selvstyre og er i hovedsak svenskspråklig. Et økende antall svenske barnefamilier søker nå tilflukt der, i håp om å slippe unna gjengskytinger og bomber. «Vi har ingen eksplosjoner eller lignende på Åland», uttalte Annika Hambrudd, kultur- og utdanningsminister i Ålands regjering, til SVT i 2024.

Nå har Jonas Andersson hos Samnytt snakket med noen av svenskene som har flyttet til Åland.

Linda Lundgren pakket sammen sitt liv i Sverige og flyttet til Åland med familien. De hadde diskutert saken lenge – men det var da datteren ikke lenger turte å gå på skolen aleine, at avgjørelsen ble tatt.

Flyttingen skjer i det stille. Ingen demonstrasjoner, ingen høylytte debatter. Bare familier som selger husene sine og bestiller enveisbilletter til Mariehamn.

Noen flytter for å sikre seg fysisk – mot vold i forstedene, skolekaos eller narkotikahandel i nabolag der barna tidligere kunne leke fritt. Andre flytter for retten til hjemmeundervisning, som i praksis har vært forbudt i Sverige siden 2011.

På Åland er det opplæringsplikt, ikke skoleplikt, noe som betyr at foreldre har rett til å undervise barna sine hjemme. Antallet hjemmeunderviste barn på Åland har eksplodert de siste årene – fra åtte barn i 2012 til 128 høsten 2024. Over 80 prosent av disse barna er født i Sverige, ifølge en studie fra Helsingfors universitet.

Mange av familiene som flytter, beskriver seg selv som helt vanlige. Ikke aktivister. Bare foreldre som ønsker å gi barna sine det de selv har vokst opp med – rolige nabolag, velfungerende skoler, respekt for voksne og en følelse av at samfunnet henger sammen.

En far som nylig valgte å flytte fra Uppsala og bosette seg på Åland med sine tre barn, forklarer hvorfor flyttingen føltes naturlig: Det var en sterk lengsel etter samhold, og familien var lei av å føle seg som fremmede i sitt eget land.

De fleste av dem jobber på avstand, eller har funnet lokale jobber. Det finnes også svenske firmaer som har flyttet hele virksomheten sin til Åland.

Flyttestrømmen til Åland er fortsatt liten totalt sett – men den reiser spørsmål. Hva sier det om Sverige når barnefamilier begynner å emigrere for å beskytte barna sine?

Samnytt har vært i kontakt med Jörgen Wehmonen fra Stockholm, som bor halve året på Åland og kjenner mange svensker som har flyttet til øya. Han tror at årsaken til at svenskene flykter fra Sverige er kriminalitet og utrygghet.

«Hvis du har barn, handler det om miljøet i den svenske skolen, det er rotete, det er bråkete, det er ingen trygghet, og du vil bort fra det miljøet. Også utenfor skolen handler det om kriminalitet. Skal man våge å slippe ut sin 12 år gamle datter eller sønn? Jeg kjenner mange her i Stockholm som ikke lar 15-åringene sine gå på byen lenger. Det er for farlig».

Når de kommer inn på den brutale kriminaliteten som har rammet svenske ungdommer de siste årene – ydmykelsesran, voldtekter og en eskalerende følelse av utrygghet, sier Wehmonen at det er tragisk. Det skyldes masseinnvandringen fra Midtøsten og Afrika. At kulturene som har kommet hit vil erobre og dominere.

«Det handler om å ydmyke og ta makten for enhver pris. Mange av dem som har kommet til Sverige, er oppdratt til å hevde seg på en annen måte. Vi ønsker å leve i harmoni, det er en helt annen kultur. Dominanskultur er et godt ord for å beskrive hvordan de opptrer».

Muslimbrødrene infiltrerer Vesten. Er hoved­basen nå i Sverige?

Svensk forslag: Bygg fengselsskip for å få plass til de kriminelle

Han mener også at de som rammes i hovedsak er svenske gutter og jenter – og at dette henger sammen med æreskulturen som har fått fotfeste i Sverige.

«Svenske ungdommer er et lett bytte. De slår ofte ikke tilbake. Dessverre er de lette ofre».

Når det gjelder forskjellen mellom finsk (ålandsk) og svensk skole, mener Wehmonen at også den svenske skolen er feminisert og negativt påvirket av for mye feminisme og kjønnsideologier. Særlig guttene lider dobbelt, av utryggheten og sårbarheten i samfunnet, pluss demoniseringen i klasserommet.

Med en 19 år gammel datter i Stockholm er spørsmålet: Ville han ha valgt Åland – hvis hun var barn i dag?

«Ja, absolutt. Jeg ville ikke ønsket å få barn i Sverige i dag. Jeg synes det har gått for langt. Jeg vil ikke være en del av dette landet lenger, jeg vil rømme fra dette landet. Det eneste som holder meg her, er datteren min».

Samnytt spør Jörgen Wehmonen hva det sier om et samfunn når folk begynner å emigrere, med henvisning til kriminalitet og utrygghet.

«At politikerne våre ikke tar tak i problemene, at masseinnvandringen er helt ute av kontroll, at integreringen ikke fungerer i det hele tatt». Han avslutter med å si:

«Det må bli en totalstopp. En totalstopp, i mange år fremover. Hvis det skal reddes. Men jeg frykter at det er for seint. Om ti eller tjue år vil migrasjonen bare øke, og stadig flere svensker vil forlate Sverige».

Kjøp «Klanen» her!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.