Godt nytt for reiselystne nordmenn! Den norske kronen har styrket seg betraktelig mot både euro og dollar den siste tiden, noe som kan bety billigere utenlandsturer.
Sjeføkonom Bjørn Roger Wilhelmsen mener spesielt USA kan bli et attraktivt reisemål.
– Dollarkursen har gått fra 11,4 tidligere i år til 10,5 nå, og det er potensial for at den kommer ned til 10 i løpet av året, sier Wilhelmsen til E24. Han påpeker at det nå er rundt ti prosent billigere å reise til USA enn ved ved siste nyttårsskifte.
Seniorstrateg Dane Cekov er enig i at USA er billigere enn på lenge, men trekker også frem andre destinasjoner hvor nordmenn kan få mer for pengene.
– I Japan får du mye igjen for pengene, sier Cekov, og legger til at lavere prisvekst og stabil kronekurs mot yen gjør landet attraktivt. Han nevner også Tyrkia som et rimeligere alternativ, hvor kronen har styrket seg nesten ti prosent siden starten av året.
Ving-sjef Marie-Anne Zachrisson advarer likevel mot kun å se på valutakurser, da prisnivået også spiller en stor rolle. Hun tror likevel at 2025 kan bli et bedre år for nordmenns feriebudsjett enn fjoråret, da mange fikk seg en dyr overraskelse.
Ikke overraskende trekker Cekov frem at utviklingen i dollarkursen kan ha en sammenheng med amerikansk politikk.
– Gitt at dollaren fortsetter å falle på grunn av Trumps politikk, tror jeg at vi vil se en bedre utvikling for kronen, sier seniorstrategen.
Wilhelmsen følger opp og er enig i at Trumps politikk kan være bra for den norske kronen.
Så mens Kanariøyene fortsatt er populært, kan det altså lønne seg å se mot USA, Japan eller Tyrkia for den som ønsker mest mulig ferie for pengene i tiden fremover.


