Hvis regjeringen får det som de ønsker, vil alle barn som trenger briller kunne få dekket inntil 75 prosent av kostnadene. Ordningen vil gjelde fra august i år.

– Dette er en ordning der alle barn fra 0–18, som har et dokumentert behov for briller, får støtte, sier arbeids- og inkluderingsminister Marte Mjøs Persen til Aftenposten.

Hun opplyser at det bare er ett unntak: barn som trenger lesebriller. Alle andre vil ifølge statsråden få dekket 75 prosent av kostnadene til briller.

– Den vil gi mange av de familiene som mistet støtte i 2020, støtte på ny. I tillegg vil mange flere barn få rett på brillestøtte enn tidligere, sier hun.

Solberg-regjeringen fikk mye kritikk da de  strammet inn støtteordningen til barnebriller.

Mange reagerte særlig på at helseminister Bent Høie delte ut gratis PrEP-piller til voksne, friske homofile som ønsket å ha ubeskyttet sex. Men barn som trengte briller fikk støtten redusert, og kreftpasienter måtte betale egenandeler. Document noterte en NTB-melding om saken.

– Når leger på sykehusene må bruke mer tid på friske pasienter, er dette selvsagt et dilemma, sa seksjonsoverlege Asha Hartgill ved Olafiaklinikken. Hun sier også at det ikke alltid er lett å forsvare at kreftpasienter må betale egenandeler, mens PrEP-brukerne slipper.

Regjeringen sender nå den planlagte ordningen ut på høring.

– Nå får 140.000 barn rett til brillestøtte i tillegg dem som får briller dekket av disse ordningen, sier Persen.

Solberg-regjeringen begrunnet innstramming i brillestøtten til 29 000 barn med at mye av støtten gikk til å betale unødvendig kostbare briller, og at også barn som ikke lenger trengte noen behandling fikk støtte.

Regjeringen går nå motsatt vei. Men støtten til de som i hovedsak er menn og transmenn som vil ha ubeskyttet sex med menn, den fortsetter.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.