Det sirkulerer en video på sosiale medier som viser demonstranter merke hus til medlemmer av Ayatollah Ali Khameneis regime med rød graffiti. Blant andre har den britiske journalisten Tommy Robinson delt videoen på X. Den inkluderer en direkte trussel mot regimets folk:
– Dere undertrykker oss i gatene med vold, men vi vil komme efter familiene deres. Vi vil snart ta oss av dere.
Demoraliserende hensikter
Videoen er filmet om natten og viser en person som sprayer røde kryss og meldinger på hus. Den har med god margin passert 200.000 visninger bare i Robinsons post. Trusselen om å «komme og ta dem» gjentas på farsi gjennom klippet og er en klar trussel med hensikt å skape frykt og demoralisere regimets sikkerhetsstyrker og offiserer.
Iranian revolutionaries have begun marking the houses of Khamenei's regime.
“You suppress us in the streets with violence, but we will come for your families and deal with you soon”
pic.twitter.com/WwEFr8pzVX— Tommy Robinson 🇬🇧 (@TRobinsonNewEra) January 11, 2026
Scenen viser mørke gater med biler og bygninger med store røde X-merker påmalt; markeringer lignende de som historisk er blitt brukt for å identifisere fiender i konflikter.
Videoen er ikke bekreftet av uavhengige kilder. Den ser imidlertid ut til å være autentisk da det ble utført lignende graffiti-aksjoner under Mahsa Amini-protestene i 2022.
Siden opprettelsen av Den islamske republikk Iran i 1979 har heisekranene gått seg varm. Anslagene over hvor mange mennesker som er blitt henrettet spriker fra rundt 30.000 til 150.000. Tapet av familiemedlemmer, venner og samfunnsmedlemmer, må antas å ha efterlatt mye agg. Man kan ikke utelukke at heisekranene også kan komme til nytte om regimet kollapser.
Kjøp bøker fra Document Forlag!
Flere artikler i denne serien
- Iran har stemplet alle EUs marine- og luftstyrker som «terrororganisasjoner»
- Iran: Militær luftfart rammet av to alvorlige ulykker på kort tid
- Protestene i Iran, dag 52: Dobbeltmoralen er det islamske regimes siste konstant
- Eksil-iranere om Reza Pahlavis tale i Munchen: – Det sterkeste og mest samlende signalet noensinne
- Irans utenriksminister strøket fra talerlisten på møte i FNs menneskerettighetsråd
- Iranernes forhold til islam er grunnleggende endret i løpet av 47 år med mullaher
- Protestene i Iran, dag 45: FN gratulerer Iran med 47-årsjubileet for den islamske revolusjon
- Iran: Påfallende mange branner i militære og industrielle anlegg, rykter om eksplosjoner i Teheran
- Uvitenhet, propaganda og Europas historiske blindhet; en advarsel
- Protestene i Iran, dag 38: – Vi ber om at krigen kommer og redder oss
- Protestene i Iran, dag 37: Situasjonen «normaliserer» seg, Ali Khamenei er krøpet ut av bunkeren
- Protestene i Iran, dag 36: – Det islamske regime stiller seg solidarisk med alle ofre for tyranner
- Protestene i Iran, dag 35: Mossad «rydder grunnen» før angrepet; eksplosjoner over hele landet
- Protestene i Iran, dag 34: Iran truer Frankrike med massiv selvmordsbombing som hevn for terrorstemplingen
- Representant for det iranske regime invitert til middag på Slottet igår kveld
- Protestene i Iran, dag 33: – Alle har mistet noen eller kjenner noen som har mistet noen
- Protestene i Iran, dag 32: Januar 2026, dødeligste måned i moderne iransk historie
- Protestene i Iran, dag 30: Iran anklager USA for «brudd på menneskerettighetene» i Minneapolis
- Protestene i Iran, dag 29: Prisen på fredens religion måles i antall lik
- Protestene i Iran, dag 28: Khamenei gjør som Hitler gjorde, gjemmer seg i en bunker
- Protestene i Iran, dag 27: Khamenei avlyste fredagsbønnen. Frykter å møte sine 72 jomfruer
- Protestene i Iran, dag 26: Stille før stormen?
- Protestene i Iran, dag 25: At iranere blir massakrert bunner i en dyp konflikt mellom Iran og islam
- Protestene i Iran, dag 24: Unntakstilstand. 250 moskeer er ødelagt

