Flere dusin med personer, inkludert barn, er drept i et droneangrep mot den hærkontrollerte byen Kalogi i Sør-Kordofan sør i Sudan, ifølge lokale myndigheter.

Angrepet, som skal ha funnet sted torsdag, skjedde i tre runder.

– Først en barnehage, deretter et sykehus, og en tredje gang mens folk forsøkte å redde barna, sier den lokale tjenestepersonen Essam al-Din Sayed til AFP.

Ifølge FNs barnefond ble mer enn ti barn i alderen fem til sju år drept i angrepet. Sudans utenriksdepartement sier det er snakk om totalt 79 drepte, hvorav 43 av dem er barn. Uavhengig verifisering av rapporter fra Kordofan-regionen i Sudan er imidlertid vanskelig på grunn av ustabil kommunikasjon og begrenset tilgang.

Sayed legger skylden på den militsgruppen Rapid Support Forces (RSF), som er midt oppi en blodig borgerkrig med den sudanske hæren.

Borgerkrigen i Sudan brøt ut i april 2023 som følge av en maktkamp mellom Sudans øverste leder general Abdul Fattah al-Burhan og RSF-leder Mohamed Hamdan Dagalo. Knapt to år tidligere sto de to sammen om et militærkupp som førte til en brå slutt på demokratiseringsprosessen i landet.

I løpet av krigen er titusener av mennesker drept og 14 millioner fordrevet. I tillegg har krigen ført til en omfattende humanitær krise, sult og enorme lidelser for sivilbefolkningen.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også