En manipulert versjon av Donald Trumps tale til sine tilhengere 6. januar 2021, der det virker som om Trump oppfordrer til vold, er også blitt brukt på NRK.

Som BBC har også NRK klippet inn formuleringen «and we fight like hell» på feil sted, nærmere bestemt rett etter at Trump sier at de skal gå til kongressbygningen.

Det er gjort litt forskjellig, men overgangen fra ett sted i talen til et annet lenge etterpå, er essensielt den samme.

Hvor mange ganger slikt har skjedd, er ikke godt å si, men en observatør på Facebook-gruppen APs Rikskringkasting dokumenterte mandag ett tilfelle fra NRK Supernytt, et nyhetsprogram for barn, den 6. januar 2023 – nøyaktig to år senere.

Enhver kan selv se opptaket av sendingen på NRKs egne nettsider, men det relevante utsnittet er her:

 

BBCs manipulasjon av talen, som The Telegraph nylig avslørte, blir forklart i denne videoen:

 

Virkningen av NRKs manipulasjon, som i dette tilfellet er rettet mot barn, blir forsterket av kommentaren som tilføyer at «Det som Donald Trump sa her, tok folk helt bokstavelig» og følger opp med bilder etterpå.

BBCs toppsjef har trukket seg fra sin stilling som følge av avsløringen av manipulasjonen av Trumps tale.

Det reiser spørsmål om hva slags konsekvenser det kan få for NRK at den norske statskanalen har gjort det samme.

 

Kjøp «Dumhetens anatomi» av Olavus Norvegicus! Kjøp e-boken her.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.