Vindmøllegiganten Ørsted slanker staben fra 8000 til 6000, nok et tegn på at grønn fornybar med vind er på hell. Det er rett og slett ikke rentabelt. Bare Equinor og den norske stat har dype nok lommer til å satse på flytende havvind.
– Vi har i dag fortalt vores medarbejdere, at vi frem mod udgangen af 2027 skal sige farvel til mange dygtige og værdsatte kolleger, der har ydet et stort bidrag til Ørsted, siger Rasmus Errboe, administrerende direktør i Ørsted, i en meddelelse.
De er dyktige og verdsatte, men Ørsted har altså ikke råd til dem lenger.
Da Ørsted løp inn i problemer, trådte Equinor støttende til i en emisjon. Equinor har den norske stat i ryggen.
Men selv den kan ikke trosse økonomiske lover i det lange løp. Pengene kan ikke tømmes i et sort hull.
Et slikt hull er Langskip-prosjektet til Erna Solberg, der CO2 skal fraktes fra Oslo og Brevik til Øygarden utenfor Bergen og pumpes ned i et tomt reservoar.
Det er Ernas månelanding, og den vil møte samme skjebne.
Errboe sier slankingen skyldes at man har ferdigstilt prosjekter og derfor trenger færre folk.
Ørsted har nettopp hentet inn 60 millliarder DK.
Men man sparker folk umiddelbart. Allerede i fjerde kvartal må 500 gå, og 235 av dem er i Danmark.
Trump har skapt problemer for Ørsted ved å stanse prosjektet Revolution Wind på østkysten.
En dommer har opphevet forbudet, men siste ord er ikke sagt.
https://jyllands-posten.dk/erhverv/ECE18619855/oersted-vil-nedlaegge-2000-stillinger/?st=1
