Kvinnen som ble filmet da hun klippet ned minnesløyfer for israelske gisler i London er en skattefinansiert doktorgradsstipendiat.
Kvinnen heter Nadia Yahlom, og hevdet at de gule sløyfene fremmet toleranse av folkemord. Hun virket dog ikke å bry seg så mye om ofrene for terroren 7. oktober 2023, eller lidelsene gislene og deres pårørte nå er utsatt for i over to år.
Kvinne i London klippet ned minnesløyfer for ofrene etter 7. oktober
Yahlom er for tiden en Arts Council-finansiert doktorgradsstudent ved Centre for Research and Education in Arts and Media (Cream) ved University of Westminster, hvor hun utforsker temaet hjemsøkelse og det overnaturlige i palestinske territorier, skriver The Telegraph.
Dette er altså et eksempel på hva britiske skattepenger brukes på. Men det er neppe spøkelser som er den største trusselen man finner på Gazastripen, det er vel heller terrororganisasjoner som Hamas og Islamsk jihad.
Da Yahlom oppdaget at hun ble filmet, sa hun:
«Du kan ikke gjøre dette. Jeg begår ikke noen forbrytelse. Hvis jeg gjør det, kan du ringe politiet og fortelle dem at du har et problem med dette.»
Hennes biografi for Cream Westminster lyder:
«Nadia Dina Yahlom er en palestinsk-jødisk og britisk kunstner og visuell antropolog som undersøker hjemsøkelse, overnaturlige fenomener og det bio-/nekropolitiske mellom Palestina og Storbritannia.
Hennes forskning og praksis tar for seg hvordan mennesker, gjenstander og landskap påvirkes av kolonial vold.»
Yahlom er angivelig gift med palestineren Mo’min Swaitat, som ifølge online-etterforskerne Gnasher Jew er en antisemitt som støtter terrorister. Dette er ikke bekreftet, men Mo’min Swaitat nevnes av Jewish News London.
Heidi Bachram, hvis manns slektninger ble myrdet og tatt som gisler, beskrev vandaliseringen av de gule minnesløyfene som «motbydelig».
– Pro-Pal kuttet ned gule bånd i London og rettferdiggjorde sin avskyelige handling ved å si at Israel «godtar folkemord».
– Dette er hvor løgner fører hen. Til å dehumanisere uskyldige gisler som blir utsatt for sult og tortur i terror-tunneler. Manchester fikk dem ikke til å nøle i det hele tatt.
Bachram henviser selvsagt til terrorangrepet mot synagogen i Manchester nylig.
Miranda Levy, forfatter og frilansjournalist som selv er jøde og har bodd i London i 20 år, filmet Yahlom mens hun demonterte hyllestene. Også Levy nevner terroren i Manchester.
– Jeg var sint – det er så ufølsomt, spesielt med tanke på terrorangrepet på en synagoge i Manchester forrige uke og dagens årsdagen for det voldelige opprøret i Israel 7. oktober. Disse sløyfene er til minne om mennesker som ble tatt til fange.
Metropolitan Police etterforsker hendelsen, og gjennomgår for øyeblikket opptakene for å avgjøre om det er begått lovbrudd, herunder hatkriminalitet eller skadeverk.
At det begås skadeverk er jo åpenbart. Men i dagens Vest-Europa virker det som at man kan uttrykke sitt hat mot Israel og jøder akkurat hvordan man ønsker det, uten å bli straffet.
Et godt eksempel er det velkjente ropet From the river to the sea, som i praksis er en oppfordring til et nytt Holocaust.


