Sosialistisk Venstreparti (SV) er glade for at EU-kommisjonen foreslår å fryse støtten til Israel.

– Endelig tar EU-kommisjonen grep som kan ha effekt mot folkemordet. Det er ingen grunn til at Norge skal henge etter, sier utenrikspolitisk talsperson Ingrid Fiskaa i SV.

Hun ber regjeringen ikraftsette et forbud mot handel med selskap som bidrar til Israels okkupasjon på Gaza, og gjentar partiets krav om å trekke oljefondet ut av Israel.

– Arbeiderpartiet kan ikke lenger sitte og vente på at EU skal vedta sanksjoner, men må raskt støtte opp om EU-presidentens initiativ, sier Fiskaa i en uttalelse sendt til NTB onsdag.

EU-kommisjonen foreslo onsdag å fryse EUs handelsavtale med Israel og innføre en rekke andre tiltak mot landet. Forslagene må godkjennes av medlemslandene før de kan settes i kraft. EU er Israels største handelspartner.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også