Ytrings­friheten har tøffe kår i Storbritannia. Samtidig med at nye retnings­linjer for hva som godtas på internett innføres, har stats­minister Keir Starmer satt inn en egen politi­styrke som skal jakte på dem som sprer det regjeringen kaller «desinformasjon» om migrant­krisen, slik at de kan slå ned på uroligheter før de skjer. Stor­britannia er på bristepunktet, og ytrings­friheten skal ofres for å under­trykke en stadig voksende misnøye som før eller senere vil eksplodere.

Ikke før hadde man innført Online Safety Act, et nytt sett med lover for å regulere internett, før Starmer kunngjorde at en egen elitestyrke i politiet skal bruke all sin tid til å overvåke innvandrings­kritiske røster. Kunn­gjøringen kom etter at det brøt ut urolig­heter utenfor såkalte migrant­hoteller, som huser ulovlige innvandrere på skatte­betalernes regning, i London, Essex og andre steder i landet de siste dagene.

Protestene brøt ut etter at det ble kjent at ulovlige båtmigranter har voldtatt, plaget og forfulgt britiske jenter og kvinner, noe som nødvendigvis har fått bekymrede foreldre til reagere høylytt. Regjeringen sies å være livredd for at protestene skal spre seg og føre til voldelige opptøyer, og istedenfor å ta problemet ved roten, går man etter hva folk ytrer på sosiale medier.

Den nye Online Safety Act har allerede ført til sensur av blant andre Dan Wootton, en selvstendig journalist som tidligere jobbet i The Sun og GB News. Hans YouTube-videoer som viste opptøyene utenfor hotellene, er sensurert på X, forteller han på sin YouTube-kanal. En tale av parlaments­medlem Katie Lam i det britiske parlamentet som handlet om voldtekts­gjengene (såkalte grooming gangs eller rape gangs) og regjeringens mangelfulle håndtering av dem, er nå ikke mulig å se for britiske brukere på X. Noen videoer som viser demonstrasjoner i forbindelse med de ulovlige båtmigrantene er heller ikke tilgjengelige.

Og, hold dere fast: Til og med innhold som forsvarer kvinners rett til å ha kvinne­garderober og kvinne­sport for seg selv, blir sensurert. De nye reglene ble innført for å beskytte barn mot nettporno og voldelig innhold, men som vanlig når nye restriksjoner på ytringer blir innført, ser myndighetene sitt snitt til å bruke dem til å kneble politiske motstandere.

Barns beste, eller?

Resultatet er at det som til nå har vært ansett som lovlige ytringer, nå blir slått ned på. Innvandrings­skepsis er fortsatt et lovlig standpunkt å inneha i Storbritannia. De nye lovene tilsier at alt som kan «skade barn», nå kan bli fjernet og slått ned på, selv om innholdet ellers er lovlig.

Paradokset er at britiske myndigheter har feilet totalt i å beskytte barn. Tusenvis av jenter ble misbrukt, noen til og med drept, av de stort sett pakistanske voldtekts­gjengene som fikk herje fritt i flere engelske byer i årevis. At barn får se noe skummelt på internett, er tydeligvis verre enn at de blir utsatt for fysisk og psykisk mishandling – eller kanskje barns beste er like fjernt fra å være Starmers anliggende som briters rett til å stå opp for det de mener.

Elitestyrken i politiet er opprettet fordi det manglet kapasitet til å håndtere mengden av det som kalles hatytringer og desinformasjon, ifølge begrunnelsen fra regjeringen. Under ledelse av Home Office, innen­riks­departementet, vil styrken «maksimere ette­rretning på sosiale medier», og det nye teamet vil hjelpe politiet med å «beskytte lokal­samfunn fra hendelser og nød­situasjoner før de eskalerer», ifølge en talsmann for Home Office.

Det er Ofcom som regulerer ytringer i det offentlige rom i Stor­britannia. Nå, under seksjon 44 i den nye loven, kan en enkelt minister instruere Ofcom i å sensurere innhold uten avstemning i Parlamentet. Hvis nett­platt­former som YouTube og X nekter å samarbeide, vil det få store konsekvenser for dem, med massive bøter og potensiell utestengelse.

Diktatur eller demokrati?

Seksjon 179 i loven gjør det til en kriminell handling, straffbart med opptil to år i fengsel, å ytre noe «falskt» som fører til «ikke-triviell psykologisk skade». Ingen offisielle data er frigjort ennå, men Citizen Go, en ytrings­frihets­organisasjon, skriver i en e-post at «pålitelige kilder» indikerer at mange hundre personer har blitt anklaget under denne seksjonen, og at noen av disse allerede er fengslet. «Vi er dypt bekymret for at Online Safety Act har gitt regjeringen en makt som hører hjemme i et diktatur, ikke et demokrati», skriver Christopher Joyce fra Citizen Go.

«Den kombinerte effekten av dette pinsett-grepet – å overvåke dem som deler og deretter begrense hvor mye av deres innhold andre får lov til å se – er forventet å omskrive grensene for det som blir sett på som akseptable ytringer», skriver Frederick Attenborough hos The Free Speech Union. Resultatet blir en under­trykking av digital dissens, skriver han.

Donald Trumps ord om mangelen på ytrings­frihet da han besøkte Skottland for noen dager siden, kom ikke en dag for tidlig. Om Starmer og Labour-regjeringen bryr seg, er en annen sak.

 

Kjøp «Veien fra ateismen til det totalitære» av Olavus Norvegicus. Du kan også kjøpe e-boken her.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.