Amer Ghalib (D) er den første muslimske ordfører med opprinnelse fra Jemen som er valgt i USA. Men Ghalib overrasker.
Han har provosert frem sinne i LHBTQ+-miljøet: «Vi valgte ham, nå er rettighetene våre truet.»
Da Amer Ghalib ble valgt for to år siden, som USAs første muslimske ordfører av jemenittisk avstamning, jublet Demokratene med konfetti i gaten, skriver Le Figaro.
De feiret at Hamtramck, en forstad med 30.000 innbyggere utenfor Detroit, Michigan, den første med et overveiende muslimsk byråd, hadde gitt det flerkulturelle svaret på Trumps islamofobiske retorikk.
Men nå er Demokratene dypt skuffet, for Ghalib (43) var ikke som ventet. Også LHBTQ-mafiaen reagerer, ettersom ordføreren og byrådet med muslimsk flertall bestemte seg for å permanent forby visning av regnbueflagg i offentlige bygninger under Pride-måneden.
Mens muslimske borgere som deltok på møtet jublet, protesterte LHBTQ-tilhengere og progressive demokrater.
Hamtramck var historisk en by preget av folk med polsk bakgrunn, og i 100 år har bydelens ordfører vært av polsk avstamning. Men de senere årene har flerkulturen invadert forstaden, og siden 2013 har innvandrere fra Jemen og Bangladesh blitt i flertall.
Ghalib forbyr også visning av flagg som inneholder referanser til hat i offentlige bygninger, noe som ifølge progressive gjør avgjørelsen enda mer alvorlig fordi den likestiller regnbue- og nynazistiske symboler.
Le Figaro virker å være sjokkerte.
Noen muslimske representanter har forsvart seg ved å si at de ønsker å beskytte barn og har oppfordret homofile til å «bli hjemme». Noen snakker om en erkefiende: Det islamofobiske Amerika er i ferd med å bli islamsk.
Homoseksualitet er ondt. I mange stater ønsker hvite katolikker at offentlige skoler skal bli stadig mer religiøse, som vestlige koranskoler.
Det virker nokså merkelig at katolikker ønsker seg noe som ligner koranskoler, men det er faktisk dette som står skrevet i den franske avisen.
Mye av årsaken til kritikken av Ghalib ser ut til å være at muslimen fra Jemen ikke kritiserer Israels krigføring i Gaza, og har forbudt sitt distrikt å delta i såkalt BDS-aktiviteter (Boycott, Divest, Sanctions) mot Israel. Han støttet Donald Trump i presidentvalget 2024 – selv om Ghalib representerer Demokratene – og som nevnt er han heller ikke overdrevent begeistret for den nye religionen, LHBTQ-hysteriet.
Demokratene virker ute av stand til å støtte migranter, svarte eller muslimer som ikke rått svelger deres politiske holdninger. Tidligere president (in name only, kanskje) Joe Biden sa det klart og tydelig: «Hvis du har problemer med å finne ut om du er for meg eller Trump, så er du ikke svart.»
Slaktes i Detroit Free Press
Detroit Free Press er den største dagsavisen i Detroit, og de har angrepet Ghalib på et nesten ekstremt vis.
Den gode nyheten er at Hamtramck snart kan velge en ny ordfører. Den dårlige nyheten er at ordfører Amer Ghalib har blitt utpekt av sin kompis, president Donald Trump, til å bli USAs ambassadør i Kuwait.
Avisen mener at Ghalib har vist liten evne til å representere sitt eget samfunns interesser på en adekvat måte. Blant annet deltok Ghalib og tre andre muslimske byrådsmedlemmer på Trumps innsettelsesseremoni, noe som er uhørt i Demokratenes leir.
Hvis Ghalib nå blir bekreftet av det amerikanske senatet, vil den snart tidligere ordføreren av Hamtramck representere enda flere amerikanere på en internasjonal scene.
Det er ikke mye vanskelig diplomatisk arbeid som skal gjøres med Kuwait, en mangeårig alliert av USA (selv om det kanskje betyr mindre i disse dager hvis du spør Canada og Ukraina).
Det er en lettvint jobb som forhåpentligvis vil få Ghalib til å vende seg bort fra lokalpolitikken for godt.
Ghalib kunne ha vært en inspirerende skikkelse for lokale arabisk-amerikanere, som liker å se sine egne stige opp til fremtredende lederposisjoner, utfordre stereotypier og tjene med ære, mener Detroit Free Press.
Men da må man selvsagt elske LHBTQ og hate Donald Trump.
I stedet ble han et pinlig symbol på homofobi, quid-pro-quo-politikk og blind Trump-dyrkelse.
Det plager også avisen at Ghalib ikke nevnte Gaza da han ga sin støtte til Trump, som han kalte «en mann av prinsipper». Det faller heller ikke i god jord at Ghalib støttet bevegelsen mot bøker som oppsto i 2022, og som rettet seg mot skolebibliotekene på grunn av primært LHBTQ-fokusert innhold.
Flere av disse bøkene fremstår som rene pornobøker, bare ikke akkurat heterofil porno. Dette er Demokratenes og LHBTQ-aktivistenes kampsak, at slike bøker skal være tilgjengelig for svært unge skoleelever.
Fra sin posisjon kunne Ghalib ha bidratt til å snu bråket til en rasjonell samtale om bibliotekkuratering, sensur, ytringsfrihet, skolepensum, mangfold og foreldreinvolvering i utdanning.
I stedet brukte han den splittende saken til sin fordel, og gjorde kur til ufine valgstrateger og opparbeidet seg politisk kapital som han senere kunne utnytte til å få en jobb i Trump-administrasjonen.
Er det virkelig en viktig sak for ytringsfriheten at unge skolebarn får tilgang til pornografi med merkelige kombinasjoner mellom usikre kjønn?
Hamtramck er den ultimate arbeiderklassebyen, med en økonomi og en kultur som drives av innvandrere og deres barn og barnebarn, skriver avisen. De nevner også at området tiltrekker seg unge, kreative mennesker, med blomstrende barer og teatre, særegne festivaler og verdsatte tradisjoner.
Det siste byen trenger, er en president som er opptatt av massedeportasjon, kulturell homogenitet og regressiv skattepolitikk – eller en ordfører som heier på ham.
Legg til et rykte for å være fiendtlig innstilt til LHBTQ+-amerikanere, og du har nok bevis på dårlig lederskap til å rettferdiggjøre en klar og tydelig reaksjon på utnevnelsen av Ghalib til ambassadør:
Good riddance.
Ghalib, en muslim fra Jemen, har ikke forstått hovedregelen: Hvis man er muslim og tilhører Demokratene, så skal man elske LHBTQ, og hate Israel og Trump. Så kan man bruke sin kjærlighet på å støtte Hamas og palestinernes sak.
Ghalib nekter dog å delta i dette spillet, og fortjener ros for sin standhaftighet.
Det blir spennende å se om Ghalib forblir hos Demokratene, eller om han følger Tulsi Gabbard og Robert F. Kennedy jr. over i leiren til GOP.
I mars utnevnte Trump også en annen lokal ordfører med libanesisk bakgrunn som støttet ham under presidentvalgkampen, Bill Bazzi (R) fra Dearborn Heights, til USAs ambassadør i Tunisia.
Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! Eboken kan du kjøpe her.


