
Utsikt til et kulldrevet anlegg for stålproduksjon ved Thyssenkrupps fabrikk i Duisburg den 14. november 2024. Foto: Martin Meissner / AP / NTB.
EU-kommisjonen har akkurat lansert nye mål om reduksjon i utslippene av klimagasser med 90 prosent sammenlignet med 1990-nivå innen 2040.
Dette «klimamålet» er ikke realistisk, fastslår viseadministrerende direktør i det tyske industri- og handelskammeret, Achim Dercks.
Uttalelsen fra Dercks er gitt til den riksdekkende tyske radiokanalen Deutschlandfunk.
Deutsche Industrie- und Handelskammer, en sammenslutning av 79 lokale kamre som ble grunnlagt i 1872, representerer tre millioner bedrifter, det vil si praktisk talt alt av næringsliv i Tyskland.
Også spesifikke bransjer som bilindustrien og den kjemiske industrien er skeptiske til ambisjonene om 90 prosents utslippskutt, opplyser Deutschlandfunk.
Industri- og handelskammerets uttalelse kommer omtrent ett år etter en uttalelse fra det italienske industriforbundet Confindustria om at EUs «grønne» ambisjoner er ødeleggende for konkurranseevnen og vil føre til massiv industridød.
Kommisjonens forslag til «klimamål» er ennå ikke vedtatt, all den tid både EU-parlamentet og et kvalifisert flertall av EU-landene må godkjenne forslaget.
Den franske president Emmanuel Macron uttalte i forrige uke at Frankrike vil at EU skal utsette «klimamålene« for 2040.
Trenden er at stadig større deler av næringslivet og det politiske livet i Europa viser økende skepsis til høye ambisjoner om utslippskutt.
