Norske forbrukere ser ut til å ha fått nok av lettprodukter og advarsler mot fett.
Ferske tall viser at salget av helmelk er det høyeste på tretti år. Folk vil ha naturlig og næringsrik mat fremfor bearbeidede alternativer og magre erstatninger.
Etter tiår med kampanjer for å få befolkningen over på skummet og lettmelk går utviklingen nå motsatt vei. Tallene for 2025 viser at helmelk utgjør over en fjerdedel av alt melkesalg, skriver Nationen. Det er en økning på 3,5 prosent og den høyeste andelen siden midten av 1990-tallet. Det er tydelig at forbrukerne stemmer med lommeboka og velger det som smaker og metter.
Vil ha rene råvarer
Det er ikke bare melkeglasset som fylles med mer fett. Yoghurt naturell har en eksplosiv vekst på over tjue prosent. Dette tyder på at folk ønsker rene råvarer uten tilsetningsstoffer og kunstig søtning. Ida Berg Hauge i Opplysningskontoret for melk og meieriprodukter bekrefter at produkter som oppleves som naturlige og enkle vinner frem. Det var neppe mange eksperter som forutså at helmelk skulle gjøre et slikt comeback i en tid der man stadig blir fortalt at man skal velge magert.
Mindre redde for fett
Frykten for mettet fett ser ut til å være på retur i de norske hjem. Salget av smør, fløte og rømme peker oppover. Det vitner om at folk lager mer mat fra bunnen av og har et mer avslappet forhold til tradisjonelle råvarer. Folk stoler mer på egen dømmekraft og egne smaksløker enn på statlige pekefingre om magre alternativer.
Tilbake til tradisjonsmaten
Mens myndighetene fortsetter å pushe sine kostholdsråd, ser befolkningen ut til å ha skjønt tegninga på egen hånd. Ostesalget øker, og selv brunosten har snudd nedgang til oppgang. Det handler om matglede og en erkjennelse av at naturlig fett er en viktig del av et sunt kosthold.
Tallene taler sitt tydelige språk om at nordmenn vil ha ekte vare fremfor industrielt fremstilte lettprodukter.

