I løpet av Bidens tre år ved makten var det overhodet ingen kontakt mellom Washington og Kreml, noe som stod i skarp kontrast til den vanlige praksisen om at det skulle være en åpen kommunikasjonskanal for å forhindre misforståelser. Nå har EUs formann, Antonio Costa, foreslått at det etableres kontakt med Moskva, men forslaget blir avvist av blant andre Mette Frederiksen.
I et intervju med TV 2 sådde Frederiksen tvil om hvorvidt det i det hele tatt bør være kontakt med Kreml fra europeisk side, så lenge Russland ikke ønsker fred i Ukraina.
Det vil si at Mette går inn for en kapitulasjonslinje. Først når Putin kommer krypende på knærne, er han velkommen.
Det kan bli en lang ventetid.
Hvor mange skal dø på slagmarken på begge sider på grunn av denne uforsonligheten?
António Costa uttaler imidlertid på en avsluttende pressekonferanse etter EU-toppmøtet fredag at han forsvarer sin fremgangsmåte:
«Det er nødvendig at EU har sin egen kontakt med Russland. Det jeg prøver å gjøre, er å etablere en diplomatisk kanal. Vi kan ikke stole på at de andre tolker Russlands budskap, og vi må også selv kunne sende budskap til Russland.»
Costa understreker i samme sammenheng at formålet med samtalene med Kreml ikke har vært å forhandle frem fred på vegne av verken EU eller Ukraina:
«EU er ikke og vil ikke forsøke å fungere som megler mellom Russland og Ukraina. EU står på Ukrainas side. Det har vi gjort gjennom hele krigen, og det vil vi også gjøre etter krigen,» understreker han.
Det er stor uenighet blant de europeiske lederne om hvorvidt EU skal gjenopprette den diplomatiske kontakten med Russland.
Når ble det å snakke sammen et tegn på svakhet? Krigen nærmer seg sitt femte år.
EU-ledernes uforsonlighet – ikke alle – er et spill med borgernes trygghet. Russerne er vant til å lide. Det er ikke dagens europeere.

