Utenriksdepartementet samarbeider med en frilansdiplomat om kontakt med det iranske regimet. Men Trump sier «No Deal».
– I går snakket jeg med viseutenriksministeren i Iran på telefon, sier frilansdiplomat Henrik Thune til Dagens Næringsliv.
Han samarbeider med UD for å få kontakt med Iran.
Norge ha hatt kontakt med personer høyt i den politisk ledelsen i Iran også etter krigens frembrudd.
– Siden vi har jobbet med Iran-konflikten lenge, er det fortsatt kontakt, og det naturlige i denne typen arbeid er å lytte til begge sider, lage en kanal for kommunikasjon, for å se om det er noe diplomatisk å bidra med.
Thune har vært en såkalt toppdiplomat i en årrekke, og var inntil 2024 statssekretær i Ap-regjeringen.
– For to år siden tok jeg og noen få kolleger ved UD opp igjen kontakten med folk i Iran, for å se om det var mulig å få i gang nye forhandlinger om en atomavtale.
– Amerikanerne var også interessert i dette, for de har manglet kontakter i Iran.
Det fremstilles som noe positivt at Norge ignorerer den pågående krigen. USAs president Donald Trump snakker et annet språk på sin vanlige plattform Truth Social.
– Det blir ingen avtale med Iran uten uforbeholden kapitulasjon. Etter det og valg av flotte og akseptable ledere vil vi og mange av våre veldig modige allierte og partnere jobbe dag og natt for å få Iran ned fra ødeleggelsens rand og gjøre dem økonomisk sett større, bedre og sterkere enn før.
– Iran vil ha en flott fremtid. Make Iran great again (MIGA).
Politiske ledere fra EU og Midtøsten skal ha videomøte mandag om krigen i regionen, sier en talsperson for EU-rådet, ifølge NTB.
– Utvekslingen vil gi en mulighet for å høre ledernes vurderinger av situasjonen og diskutere videre støtte fra EU og medlemslandene til land i regionen, samt måter å gjøre slutt på den nåværende konflikten, sier talspersonen i en uttalelse fredag.
EU-landene tror fortsatt at de har noe å si i internasjonale spørsmål.
Flere artikler i denne serien
- Victor Davis Hanson: Irans spill er «svært merkelig»
- Trump om Iran: Møter i Det hvite hus – Hormuz-blokade kan bli opphevet
- USA angrep mål i det sørlige Iran
- Frykten for de økonomiske konsekvensene av Iran-krigen øker
- Akademisk synsing fra Blindern om Trump
- Australia skal delta i Hormuz-innsats, når faren er over
- Kurdisk leder roser Trump for mesterlig forhandlingskunst
- Trump: Kontant nei til Irans forslag
- Trump kan bruke energi som våpen mot ulydige europeiske NATO-land
- Iran har svart USAs fredsforslag – vil først ha slutt på krigshandlingene
- Våpenhvilen med Iran fortsetter, sier Trump
- Oljeaksjene faller kraftig på Oslo Børs
- «Epic Fury» er over, «Project Freedom» på pause etter to dager
- Emiratene: Nytt rakett- og droneangrep fra Iran
- Iran tilbyr Trump en fredsavtale med én måneds frist
- Trump vurderer å trekke soldater ut fra Tyskland, Italia og Spania
- Putin advarte Trump om konsekvensene av ytterligere krigføring i Iran
- Pentagon med utspill om Falklandsøyene og Spanias fremtid i NATO
- Hizbollah advarer: Forhandlingene mellom Libanon og Israel er en «alvorlig synd»
- Mange land vil rammes av økende energiproblemer, men ikke alle
- Sveriges økonomi rammes hardt av Iran-krigen
- Iran vil holde Hormuzstredet stengt så lenge USAs blokade varer
- Trump kunngjør forlengelse av våpenhvilen med Iran; blokaden opprettholdes
- Fire europeiske misoppfatninger om Iran-krigen


