I et telefonintervju med The Atlantic som i hovedsak dreide seg om Venezuela, publisert idag, sa Trump at USA trenger Grønland.
– Vi trenger Grønland, absolutt. Vi trenger øya av hensyn til nasjonal sikkerhet. Han beskrev øya som «omringet av russiske og kinesiske skip». Trump har tidligere nektet å utelukke militær aksjon.
Uttalelsen kom rett efter Venezuela-aksjonen og tolkes som et signal om at Grønland kan være neste fokus.
Grønland svøpt i Stars and stripes
Lørdag kveld (3. januar) postet Katie Miller, som er gift med Trumps vise-stabssjef Stephen Miller, et bilde av Grønland dekket av det amerikanske flagg med teksten «SOON».
SOON pic.twitter.com/XU6VmZxph3
— Katie Miller (@KatieMiller) January 3, 2026
Tweeten, kombinert med Trumps uttalelser, har utløst sterke reaksjoner. Danmarks ambassadør til USA krevde «full respekt for Danmarks territorielle integritet», mens Grønlands statsminister kalte det «respektløst».
Danmarks statsminister Mette Frederiksen har idag oppfordret USA til å stoppe «truslene» mot en nær alliert.
– Jeg er nødt til å si det meget direkte til USA. USA har ingen adgang til å annektere et av de tre landene i Riksfellesskapet, fortsetter hun, med henvisning til Danmark, Grønland og Færøyene. (NTB-Ritzau)
Frederiksen peker på at Grønland er en del av Danmark og dermed en del av NATO og omfattet av alliansens sikkerhetsgaranti.
– Vi har allerede idag en forsvarsavtale mellom Kongeriket og USA som gir USA bred adgang til Grønland. Og vi har fra Kongerikets side investert markant i sikkerheten i Arktis, sier Frederiksen.
I samme uttalelse oppfordrer hun «kraftig til at man fra USAs side stopper truslene mot en historisk nær alliert og mot et annet land og et annet folk som meget klart har sagt at de ikke er til salgs».
Flere medier, blant andre The Guardian, USA Today, BBC og norske Dagbladet/NRK, kobler Trumps uttalelse direkte til Venezuela-operasjonen og spekulerer i om Grønland kan bli «neste mål» – øya som Danmark på mange måter stjal fra Norge.
Også Støre reagerer
– Grønland er en del av Kongeriket Danmark, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap).
Han opplyser at Norge stiller seg fullt og helt bak Danmark. Få blir vel overrasket, siden utenriksminister Espen Barth Eide snakker på inn- og utpust om den hellige folkeretten.
Barth Eide påpeker at det ikke er noen direkte sammenheng mellom Venezuela-angrepet og Grønland.
– Det at han sier det igjen, minner oss om hvor viktig det er å stå opp for grunnprinsippene. Man må respektere lands suverenitet, sa Eide i et intervju med NRK søndag.


