Trump har landet og mottas av president Isaac Herzog og Benjamin Netanyahu med konser på Ben Gurion-flyplassen. Trump kom ut 09.08 og løftet knyttneven for å vise stamina og viljekraft. En kolonne Røde Kors-biler er på vei for å hente de gjenværende gislene. Trump er blitt en helt i Israel.

På flyplassen står Jared Kushner, Ivanka Trump, ambassadør Mike Huckabee og spesialutsending Steve Witkoff.

-Krigen er over, sa Trump. Det som før har vært en drøm er blitt virkelighet.

Han skal nå til Jerusalem og holde tale i Knesset.

Selv Trumps motstandere i USA gir ham kreditt for å ha løst noe Biden og Demokratene ikke klarte. Ikke siden Yitzhak Rabin og Yasser Arafat tok hverandre i hendene på plenen utenfor Det hvite hus har det skjedd noe så stort.

Trump sier selv at det kan være det største han har gjort.

Etter møtet med gislene og talen i Knesset skal han til Sharm el-Sheikh for å møte 20 statsledere, deriblant Støre.

De skal drøfte planene for styringen av Gaza i tiden fremover. 200 amerikanske soldater fra Centcom er allerede på plass.

I siste liten ble president Mahmoud Abbas invitert, men Israel er ikke til stede. Det er det ikke gitt noen forklaring på, men det kan være fordi det ville for mye for det som kalles the Arab Street å se Israels leder på plass i Egypt like etter det som er et stort nederlag for Hamas.

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.