Ryan Routh forsøkte å stikke seg selv med en kulepenn i halsen etter at han ble funnet skyldig i attentatet på Donald Trump, melder NewsNation.
59-åringen ble skutt etter av Secret Service etter å ha blitt oppdaget da han lå bak en busk med en rifle på Trumps golfbane i West Balm Beach i Florida 15. september i fjor. Routh rømte fra stedet med bil, men ble pågrepet kort tid etterpå.
Routh var tiltalt for attentat, besittelse av skytevåpen i forbindelse med en voldelig forbrytelse, overfall på en føderal tjenestemann, besittelse av skytevåpen og ammunisjon som tidligere straffedømt og besittelse av et skytevåpen med fjernet serienummer.
Han erkjente ikke straffeskyld, men ble altså nå dømt på alle tiltalepunkter.
Etter at dommen ble lest opp forsøkte Routh å stikke seg selv i halsen med en kulepenn, U.S. marshals la ham i bakken og førte ham deretter ut i håndjern.
Attentatet skjedde bare to måneder etter attentatet på Trump i Butler, Pennsylvania.
Bondi: – En krenkelse mot nasjonen vår
– Dagens dom mot Tumps attentatmann Ryan Routh viser Justisdepartementets forpliktelse til å straffe dem som deltar i politisk vold. Attentatet var ikke bare et angrep på presidenten vår, men en krenkelse mot selve nasjonen vår, skriver justisminister Pam Bondi på X.
I løpet av den to uker lange rettssaken fungerte Routh som sin egen advokat og vitnet heller ikke.
– Det er vanskelig for meg å tro at en kriminell handling fant sted når våpenet aldri ble avfyrt, sa Routh i sitt sluttinnlegg.
Beklaget for å ha mislyktes
Ifølge TIME vitnet et vitne i rettssaken om at Routh hadde levert en eske hjemme hos vitne i april. Esken inneholdt et håndskrevet brev der det stod:
«Dette var et attentatforsøk på Donald Trump, men jeg er så lei meg for at jeg mislyktes.»


