Den syriske regjeringen hevder den har inngått våpenhvile med druserne i Sweida i sør, men Israel, som har lovet å beskytte druserne, bombet hovedkvarteret til den syrisk hæren i Damaskus. Israelerne har total dominans i lufta.
Spørsmålet er hvordan de Israel-vennlige druserne ser på våpenhvilen og innlemmelsen i Syria.
Innenriksdepartementet skriver samtidig at avtalen inkluderer en plan om å plassere ut kontrollposter i Sweida og fullstendig innlemme den drusiske byen i staten Syria.
Drusernes religiøse leder Youssef Jarbou bekrefter at de har inngått en slik avtale med regjeringen i en video publisert på X.
Onsdag har det vært harde kamper i den sørsyriske byen Sweida mellom de syriske regjeringsstyrkene og væpnede drusiske grupper etter at en tidligere våpenhvile mellom de to partene brøt sammen.
Ifølge nyhetsbyrået AFP har 300 mennesker mistet livet i kampene sør i landet.
Rundt halvparten av verdens drusere lever i Syria, mens de fleste av de øvrige bor i Libanon og Israel og de israelske Golanhøydene. I Israel regnes druserne som en lojal minoritet, og drusere tjenestegjør ofte i forsvaret.
Israel har advart myndighetene i Damaskus mot å angripe druserne, og Israel har truet med å gripe inn i Syria for å forsvare den religiøse minoriteten.
Israel har onsdag angrepet mål i Damaskus og lovet å operere «kraftfullt» i Sweida for å «eliminere kreftene som har angrepet druserne fram til de trekker seg helt tilbake». (NTB)
