Redaktør Harald Klungtveit i Filter Nyheter mener TV 2 handlet riktig da de gjorde skjult opptak av FrP-rådgiver Hårek Hansen.
Klungtveit avviser i et innlegg på Facebook som virker å være blokkert at metoden bryter med presseetikken. Han mener det tvert imot kan være en journalistisk plikt i slike situasjoner.
«Det er i mine øyne en journalistisk plikt å forsøke å dokumentere det hvis en sentral person i landets største parti bryter ut i en eklatant rasistisk rant», skriver Klungtveit.
Alternativet ville vært en svakere dokumentert sak.
«Det er ikke noe presseetisk brudd å sette på et opptak, men en selvfølge, hvis du har ørlite teft som nyhetsreporter og tar samfunnsoppdraget på alvor.»
En av TV 2-journalistene som har byline på saken om Hansen, Lars Joakim Skarvøy, er tidligere medlem av FpU. Han får kritikk for å glemme eller overse sine egne feilgrep i sin journalistiske karriere.
TV 2 får kritikk: – Hva med da du ble så full at du sovna oppi puppene til Siv Jensen?
Klungtveit peker også på at journalister ikke har noen form for «omerta» i møte med maktpersoner, skriver Journalisten.
Tvert imot mener han det ville vært problematisk dersom journalister unnlot å omtale slike uttalelser:
«Det som virkelig er i strid med presseetikken, er å ha så nært samrøre med makta at man dysser ned saker offentligheten burde visst om, bare for å opprettholde gode relasjoner eller ølkvelder.»
Klungtveit bruker lignende metoder selv
Filter-redaktøren er ikke spesielt glad i Document, noe han har vist ved flere anledninger. I 2021 klaget han Document til Pressens Faglige Utvalg (PFU) for brudd på presseetikken.
Han fikk delvis medhold i PFU, blant annet på grunn av enkelte leserkommentarer, samt at han ikke ble kontaktet av Document.
Klungtveit har selv sneket seg inn på lesermøter i Documents regi for å ta bilder av deltagerne. Under ett lesermøte lå Klungtveit gjemt bak en busk i nærheten for å ta bilder av dem som ankom møtet. Da Document-journalist Espen Teigen oppdaget Klungtveit og forsøkte å få kontakt, stakk Klungtveit av fra åstedet.
I tillegg har Filter-redaktøren blitt avslørt som løgner etter at han ba om lesernes støtte fordi Filter Nyheter ikke mottok pressestøtte, noe som ikke stemte med virkeligheten.


