Mens norske medier gråter liberale tårer over Trumps behandling av illegale migranter i USA, blir hardtarbeidende Vadim kastet ut av Norge på grunn av feil farge på passet, og NAV nekter kona Linn Beate støtte.
Nettavisen og lokalavisa Midtsiden fortjener ros for å løfte fram en historie som resten av mediene tier om.
Ingen tårer for Vadim og familien
Hva hvis en hardtarbeidende småbarnspappa i Trumps Amerika ble kastet ut av landet på grunn av at passet hans hadde feil farge, uten noen kriminell bakgrunn?
NTB og norske medier ville kastet seg over saken og skrevet overskrifter som «Trump deporterer småbarnspappa – rives bort fra kone og barn». Men når det skjer i Norge, blir det stille.
Hver dag, døgnet rundt, ledsaget av et stygt bilde av Trump. Det verste de kan finne. Helst et bilde hvor han er spesielt oransje. Men når slikt skjer i Norge, er det stort sett stille.
Et par aviser tar saken, hvis de er heldige, men bare hvis det passer inn i medienes foretrukne fortelling.
Norske mediers liberale tårer om Trumps immigrasjonspolitikk
Norge vil ikke ha gode menn som Vadim
Dette er historien om Vadim Jevtuhovs. Han kom til Norge i 2010, har jobbet og betalt skatt i 15 år, og bygget et liv sammen med sin norske kone Linn Beate og deres ett år gamle sønn Matteo. Familien venter sitt andre barn i august.
Men i januar i år ble Vadim kastet ut av Norge. Hvis byråkratiet er tolket riktig, har han et såkalt non-citizen-pass, som betyr at han ikke regnes som fullverdig latvier på grunn av foreldrene sine og et komplisert regelverk i Latvia.
UDI mener han med vilje har oppholdt seg ulovlig i Norge, noe både Vadim og familien nekter for. Likevel ble han sendt ut, og han får ikke komme tilbake på to år. Linn Beate står nå alene med barna og får avslag på støtte fra Nav fordi de regner Vadim som bosatt her, selv om han ikke er det.
Nettavisen skriver om saken og har gjort en grundig jobb. Det var Midtsiden i Os som omtalte saken først (under betalingsmur).
NRK rapporterer om saken fra Bjørnafjorden, men passer på å sette søkelyset mot det UDI mener er et alvorlig lovbrudd. Ingen fordømmelser som vi ser fra NRK-korrespondenter som rapporterer fra Washington D.C.
NRK gjengir UDIs syn uten å stille spørsmål ved systemets urettferdighet. Det hele fremstilles som et formelt lovbrudd, uten større kritikk eller refleksjon over konsekvensene for familien.
UDI mener Vadim har oppholdt seg ulovlig og at familielivet like gjerne kan fortsette i Latvia som i Bjørnafjorden.
Sakene fra USA som norske medier løfter fram, handler gjerne om ulovlige, ofte kriminelle innvandrere, mens det store bildet, at millioner har strømmet inn under Bidens åpne grenser, knapt nevnes.
Vadims sak viser at UDI og Norge kan være like strenge, men ikke nødvendigvis rettferdige: For mens alvorlige kriminelle og arbeidsløse får bli, blir Vadim kastet ut.
En vanlig kjernefamilie i gamle Os
At ingen andre medier har brydd seg om Vadim og hans familie, viser en tydelig dobbeltstandard i norsk mediedekning: Når det skjer i USA, kommer de sterke ordene.
Midtsiden og Nettavisen fortjener likevel ros for å vise den personlige siden av tragedien til en vanlig kjernefamilie i gamle Os, i Bjørnafjorden kommune, slik journalist André Jonassen beskriver dem.
Vadim er nettopp den typen menneske Norge trenger, en hardtarbeidende familiefar som bidrar til samfunnet. Likevel rammes han av et regelverk som ikke tar hensyn til menneskelige konsekvenser, som norske medier gjerne anklager Trump for.
Nå sitter han i Latvia med lav lønn, ser sønnen vokse opp via Facetime, og får ikke være med på fødselen til sitt neste barn. Slikt burde ikke skje i Norge.
Men når det rammer en norsk familie, burde mediene reagere med samme kraft som de gjør når lignende skjer i et land 7000 kilometer unna. Men det blir neppe noen endring før kyrne kommer hjem.
CNN: Amerikanernes støtte til Trumps innvandringspolitikk har steget «som en rakett»
Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.


