Europakommisjonen foreslår å kutte i u-hjelpen til afrikanske land som ikke klarer å stanse migrasjonen.
Et internt dokument sett av Politico viser at EU vil bruke bistand til å presse afrikanske nasjoner til å hindre migranter i å nå Europa.
– Forsøk på å stanse høyrebølgen
Forslaget kommer som en del av EUs syvårsbudsjett som skal offentliggjøres i neste uke. Breitbart hentyder at det like mye er et forsøk på å demme opp for konservative partiers fremgang som det er et forsøk på å demme opp for migrasjonen.
Dokumentet foreslår en «fleksibel insentivtilnærming» der bistand kan reduseres dersom land ikke samarbeider om migrasjonskontroll.
Die Europäische Union verschärft ihren Kurs gegenüber afrikanischen Staaten, um die illegale Migration nach Europa einzudämmen. Brüssel droht offen mit der Streichung von Entwicklungshilfen, …https://t.co/Ys5GBfXe6z pic.twitter.com/ce6QiAHyo3
— Contra24 (@contra_24) July 9, 2025
Flere land skal klassifiseres som «trygge» for retur av migranter, men en sak ved Den europeiske unions domstol (ECJ) vurderer hvorvidt medlemsland selv kan definere «trygge» land, hvilket kan komplisere implementeringen av forslaget.
Italias statsminister Giorgia Meloni har i 2023 knyttet lignende betingelser til avtaler mellom EU og nordafrikanske land som Tunisia og Libya.
Italia har også inngått avtaler om økonomisk utvikling i Nord-Afrika for å redusere ulovlig innvandring. Ulovlig innvandring til Italia er så langt iår redusert med 56 prosent sammenlignet med 2023.


