
John Brennan (t.v.) og James Comey (t.h.). Foto: Pablo Martinez Monsivais og Andrew Harnik – via AP / NTB.
FBI har innledet etterforskning av tidligere CIA-sjef John Brennan og tidligere FBI-sjef James Comey for deres rolle i de diskrediterte anklagene mot Donald Trump om samrøre med Russland, opplyser kilder i USAs justisdepartement (DOJ) eksklusivt til Fox News.
De to anklages angivelig blant annet for å ha løyet til Kongressen, men kildene er sparsomme med detaljer.
CIA-direktør John Ratcliffe har formidlet bevis for lovbrudd begått av Brennan til FBI-direktør Kash Patel for potensiell straffeforfølgelse, sier DOJ-kilder til Fox News Digital.
Kildene sa at henvisningen ble mottatt og fortalte Fox News Digital at en strafferettslig etterforskning av Brennan ble åpnet og er i gang. DOJ-kildene nektet å gi ytterligere detaljer. Det er foreløpig uklart om etterforskningen strekker seg utover hans påståtte falske uttalelser til Kongressen.
To kilder omtaler FBIs syn på Brennan og Comeys samarbeid som en conspiracy, altså et kriminelt forbund eller en avtale om å begå en forbrytelse.
Ingen av de involverte partene ønsker å kommentere Fox’ avsløring.
Nylig avgraderte dokumenter har gitt ny aktualitet til saken som i USA gjerne kalles the Russia hoax. I en etterretningsrapport fra 2017 ble det hevdet at Russland hadde prøvd å påvirke det amerikanske presidentvalget i Trumps favør i 2016, men en senere gjennomgang viser brudd på etterretningsstandarder.
Denne slo også fast at «byråledernes beslutning om å inkludere Steele-dossieret i rapporten var i strid med grunnleggende prinsipper i bransjen og til syvende og sist undergravde troverdigheten til en viktig konklusjon».
Sentralt i Russia hoax dossieret utarbeidet av den tidligere britiske spionen Christopher Steele, som var et bestillingsverk fra Hillary Clintons valgkampapparat.
Nylig avgraderte dokumenter viser også at Brennan presset på for at dossieret likevel skulle brukes.
Brennan vitnet imidlertid for justiskomiteen i Representantenes hus i mai 2023 at han ikke mente at dossieret burde inkluderes i dette etterretningsproduktet.
Sammen med CIAs politiserte etterretning kom også FBIs operasjon Crossfire Hurricane, som også hadde til formål å ramme Trump, mens James Comey var FBI-sjef.
Den 31. juli 2016 åpnet FBI en kontraspionasjeetterforskning for å undersøke om kandidat Trump og medlemmer av valgkampen hans samarbeidet eller koordinerte med Russland for å påvirke valgkampen i 2016.
Tidligere spesialetterforsker Robert Mueller ble utnevnt til å overta FBIs opprinnelige «Crossfire Hurricane»-etterforskning. Etter nesten to år konkluderte Muellers etterforskning, som ble avsluttet i mars 2019, med at det ikke forelå bevis for kriminell konspirasjon eller koordinering mellom Trump-kampanjen og russiske tjenestemenn under presidentvalget i 2016.
Oppvasken tok tid:
Kort tid etter ble John Durham oppnevnt som spesialrådgiver for å undersøke bakgrunnen for «Crossfire Hurricane»-saken.
Durham fant at FBI «unnlot å handle» på et «tydelig faresignal» om at FBI var «målet» for et Clinton-ledet forsøk på å «manipulere eller påvirke rettshåndhevelsesprosessen for politiske formål» i forkant av presidentvalget i 2016.
Det kan dermed ligge an til payback time for Brennan og Comey.
«President Trump hadde rett – igjen,» sa pressesekretær i Det hvite hus Karoline Leavitt i en uttalelse til Fox News Digital. «De som var involvert i denne politiske skandalen, må stilles til ansvar for bedrageriet de begikk mot president Trump og løgnene de fortalte det amerikanske folket.»
Kjøp «Fyrsten» av Machiavelli fra Document her!
