Norge vil fortsette å bore etter olje i Barentshavet selv om EU vedtar et moratorium på oljeboring i Arktis, sier energiminister Terje Aasland (Ap).

Norge anser seg ikke lenger som Europas «grønne batteri», sier Aasland i et intervju med nyhetsbyrået Reuters i forkant av den store oljemessen (OMS) i Stavanger.

– I dagens geopolitiske og sikkerhetsmessige situasjon, og gitt ressurssituasjonen, så mener jeg at fortsatt aktivitet i Barentshavet tjener både norske og europeiske interesser, sier Aasland.

Oppdatert strategi

EU skal i høst vedta en oppdatert Arktis-strategi. I den nåværende strategien tar EU til orde for et moratorium – en midlertidig stans – på all petroleumsaktivitet i Arktis, definert som området nord for polarsirkelen.

Det er foreløpig uvisst om oljemoratoriet vil bestå i den oppdaterte strategien.

Russlands fullskalakrig mot Ukraina har sendt Norge i tet når det gjelder gassforsyningen til Europa, der Norge alene står for 30 prosent av tilførselen av gass til EU og Storbritannia.

Rekord

I fjor nådde norsk gassproduksjon et rekordhøyt nivå.

Ifølge Aasland er det Norges mål å holde produksjonen og eksporten av olje og gass på dagens nivå.

– Vi vil utvikle disse områdene (i Barentshavet, red.anm.), så får det være opp til EU om de vil ha et moratorium på å kjøpe denne gassen eller oljen, sier Aasland.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også