Etter en tids stillstand er bygging av nye vindturbiner igjen i god gjenge i Tyskland. Men det er store regionale variasjoner.

I årets første tre måneder ble 117 nye vindturbiner satt i drift med en total kapasitet på 546 megawatt, 17 prosent mer enn samme kvartal i fjor. Samtidig ble 295 nye turbiner godkjent.

Men de to sørtyske delstatene Bayern og Baden-Württemberg får kritikk av den tyske vindmølleorganisasjonen for å ligge etter. Bare 7,8 prosent av turbinene som er satt i drift i år, og 4,5 prosent av dem som er godkjent, er i de to statene.

Det er først og fremst i Schleswig-Holstein, Niedersachsen og Nordrhein-Westfalen at mesteparten av byggingen finner sted, 77 prosent av totalen. Dermed er det oppstått et nord-sør-skille.

Ifølge regjeringens plan skal 80 prosent av Tysklands elektrisitet komme fra fornybare kilder innen 2030, mot cirka halvparten i dag.

 

Kjøp Paul Grøtvedts bok!

 

Kjøp «Et varslet energisjokk»!

 

Kjøp «Mesteren og Margarita»!

 

Kjøp Susanne Wiesingers bok «Kulturkamp i klasserommet»!  Du kan også kjøpe den som e-bok.

 

Kjøp Jean Raspails roman «De helliges leir»!  Du kan også kjøpe den som e-bok.

 

Kjøp «Usikker vitenskap» av Steven E. Koonin som papirbok eller som e-bok!

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.