En mindreårig jente med Downs syndrom ble voldtatt utenfor en togstasjon i forstaden Épinay-sur-Seine i området Seine-Saint-Denis, nordøst for Paris. En mann er pågrepet, siktet for voldtekt, og er blitt varetektsfengslet.
Overgrepet fant sted onsdag 18. mars, midt på dagen. Jenta var på vei hjem etter å ha tatt Transilien-linje H og gikk av på stasjonen Épinay-Villetaneuse. Ved utgangen fra stasjonsområdet ble hun dratt med til et avskjermet område, der overgrepet skjedde.
Ifølge det franske nettstedet Actu17, som først omtalte saken, ble en mistenkt identifisert og pågrepet allerede dagen etter av etterforskerne ved sûreté territoriale i Seine-Saint-Denis (ST 93). Han er nå siktet for voldtekt og plassert i varetektsfengsel.
Remix News, som viser til Actu17s dekning, opplyser at den mistenkte skal være en pakistansk statsborger. Avisen skriver videre at overvåkningskameraer skal ha fanget opp hendelsesforløpet, og at den mistenkte under avhør hevdet at det var snakk om frivillig seksuell kontakt. Politiet avviste dette.
Saken har fått oppmerksomhet på sosiale medier, der mange reagerer på at en funksjonshemmet mindreårig ble angrepet midt på dagen i et offentlig område.
Seine-Saint-Denis er et av de mest belastede departementene i Frankrike. Området er preget av høy kriminalitet, og seksuell vold på og ved offentlig transport i Paris-regionen har i flere år vært et økende problem. Tall fra det franske observatoriet for vold mot kvinner viste i mars 2025 at seksuell vold på kollektivtransport i Frankrike hadde økt med 86 prosent siden 2016.


