Finansminister Kristin Halvorsen etterlot ingen tvil om hva hun mente om at Knut Storberget trakk hijab-forslaget: hun mente det marginaliserte minoritetskvinner og gjorde rekruttering vanskeligere. Halvorsen synes ikke å se at hijab oppleves som et svik av minoritetskvinner som har flyktet fra undertrykkelse og ønsker å oppdra barna i frihet.
Som finansminister kan Halvorsen bestemme over Tolletaten. Der ble det åpnet for hijab i desember 2007, og Halvorsen akter ikke å reversere beslutningen, til tross for motstand fra de ansatte.
Inntil Storbergets tilbaketog var det lett å få folk i Toll- og avgiftsdirektoratet i tale, skriver Arild M. Jonassen i Aftenposten. Så gikk det en bom ned. Bare finansministeren kunne uttale seg.
Det het torsdag kveld at også hijab-tillatelsen i Tolletaten og Forsvaret ville bli trukket tilbake. Det akter Halvorsen tydeligvis ikke å gå med på. Til tross for at de ansatte, som i politiet, savner en demokratisk prosess. De er ikke blitt spurt.
Leder i Norsk Tollerforbund, Paul Gunnar Zindel, håper deres argumenter nå vil bli hørt og vurdert på nytt. Tollerforbundet har uttrykt skepsis til at etaten er først ute med å tillate hijab. Zindel sier de internt har etterlyst en høringsrunde både i og utenfor etaten.
Halvorsen har erklært seg for hijab og akter åpenbart å bruke makten sin.