Münster-universitet vest i Tyskland blir Europas første med eget fakultet for islam-teologi.

Fakultet for islamsk teologi åpner i juli, den første institusjonen av sitt slag i Europa, ifølge rektor Johannes Wessels ved universitet i Münster.

– Dette er et tegn på en anerkjennelse for muslimer, fordi det nå er en dialog med dem i en akademisk sammenheng, sier dekan Mouhanad Khorchide ved fakultetet.

Universitetet har hatt et senter for islamsk teologi siden 2011 under fakultetet for filosofi. Det nye fakultetet skal kunne tildele egne doktorgrader og oppnevne eksamenskomiteer uavhengig.

Fakultet åpner 1. juli i år, men det akademiske arbeidet starter først i vintersemesteret 2026/2027.

Forskerne ved det nye fakultetet skal dele bibliotek og kantine med akademikere fra andre religionsfaglige fakulteter ved universitetet.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også