Reuters overtar som TikToks nye faktasjekker for å undersøke innhold fra flere nordiske land. Reuters Fact Check skal både undersøke flagget innhold, samt proaktivt varsle TikTok om feilinformasjon som spres på plattformen, melder Medier24.
Reuters har vært dypt involvert i overvåkings- og sensurindustrien som Demokratene bygget opp i USA og har mottatt store summer for å drive politisk påvirkning. Reuters har for lengst blitt en av aktørene som er motstander av Trump og hans politikk.
Nå som Trump sier han har en kjøper til TikTok, kan det være at den dype staten går inn for å beholde kontrollen. Den kan ikke risikere at TikTok går samme vei som X og blir en plattform for frie ytringer.
Selvfølgelig går ikke TikTok inn på disse sidene i sin pressemelding. Det er heller ikke sikkert at TikTok i USA vil være underlagt samme sensurregime som i Europa. Det er allerede stor forskjell på Facebook i USA og Europa.
Ordningen gjelder innhold fra Sverige, Norge, Danmark og Finland.
Reuters skal blant annet vurdere hvorvidt brukergenererte bilder, videoer, overskrifter og annet innhold på TikTok i Norden er ekte. Reuters gjør allerede det samme i andre land.
TikToks modereringsteam skal kunne sjekke en database med tidligere faktasjekket innhold dersom de kommer over en påstand som kan være villedende eller falsk. Hvis påstanden er ny eller usikker, sendes den til deres faktasjekkpartnere for uavhengig vurdering.
Basert på denne vurderingen skal TikTok iverksette tiltak hvor blant annet innhold kan fjernes, merkes som ubekreftet eller gjøres utilgjengelig for anbefaling. (NTB)
Reuters forsøkte å faktasjekke Trump da den sørafrikanske presidenten var på besøk. De sa at artikkelen han viste frem, var fra Demokratiske Republikken Kongo. Men innholdet i artikkelen var generelt om hvordan stammesystemet ødelegger Afrika. Sør-Afrika var bare et eksempel.
https://www.breitbart.com/the-media/2025/05/23/reuters-uses-bogus-congo-fact-check-against-trump-on-south-africa/
Frankrike vedtar ny lov mot hatprat på sosiale medier – det er ikke lov til å krenke religioner
