Ukrainas president legger ut 14 innlegg på sosiale medier og ber USAs president om å stå «mer fast» bak Ukraina.
I dag ankom Zelenskyj London for møte med den britiske statsministeren Keir Starmer. Det virker nesten som om han forstår hvilken katastrofe han skapte i Det hvite hus i går. Kanskje hans rådgivere har brukt flyreisen på å stramme ham opp?
Men Zelenskyj vingler mellom realisme og naiv fantasi. Dette så man blant annet i intervjuet med Bret Baier på Fox News i går, hvor Zelenskyj ikke ville be om unnskyldning og ikke forsto hva som hadde gått galt.
– Nei, jeg respekterer presidenten, og jeg respekterer det amerikanske folk, og hvis – jeg vet ikke om … Jeg tror vi må være veldig åpne og veldig ærlige, og jeg er ikke sikker på at vi gjorde noe galt.
Vi? Slik omtaler konger seg selv.
🚨 #BREAKING: Zelensky refuses MULTIPLE TIMES to apologize to President Trump after disrespecting him and our country in the Oval Office
GO HOME, Zelensky.
Your time is over. We’re done with you. pic.twitter.com/GMvrYMcqu5
— Nick Sortor (@nicksortor) February 28, 2025
I en av mange meldinger på sosiale medier som ble lagt ut da han landet i London lørdag morgen, sa den ukrainske presidenten: «Det er avgjørende for oss å ha president Trumps støtte.»
Ifølge The Telegraph skal Zelenskyj ha lagt ut en serie på 14 innlegg på til sammen mer enn 600 ord, hvor hovedpoenget er «Jeg vil at USA skal stå sterkere på vår side.»
Han la til at Ukraina var klar til å undertegne en mineralavtale, som ville være det første skrittet mot sikkerhetsgarantier, men sa samtidig: «Det er ikke nok, og vi trenger mer enn bare dét.»
Han angrer nok på sitt bidrag på Harris’ side i høstens valgkamp. Han forstår trolig også at det som skjedde i Det ovale kontor i går, ikke tjener Ukrainas sak.
Allikevel lever han i en boble og tror han kan forhandle med Trump. Dette til tross for at Trump klart og tydelig fortalte ham at han ikke har noen kort på hånda.
– USAs hjelp har vært avgjørende for at vi har overlevd, og det vil jeg gjerne anerkjenne. Til tross for den tøffe dialogen er vi fortsatt strategiske partnere. Men vi må være ærlige og direkte med hverandre for virkelig å forstå våre felles mål.
Det er virkelig vanskelig å se hvilke «felles mål» Zelenskyj henviser til. Trump ønsker dialog og samarbeid med Putin. Man kan være enig eller uenig i dette, men Trumps holdninger burde være åpenbare for de fleste.
Trump er ikke som krigshisserne i Europa, som Guri Melby og Kaja Kallas, de små pudlene som vil at deres pitbull-kamerat skal gå til angrep på den andre store hunden.
Selv om Trump er en pitbull, så er han rett og slett mer interessert i å beholde freden, for han forstår at en konflikt mellom USA og Russland ikke har noen happy ending.
– Det er avgjørende for oss å ha president Trumps støtte. Han ønsker å få slutt på krigen, men ingen ønsker fred mer enn oss. Det er vi som opplever denne krigen i Ukraina. Det er en kamp for vår frihet, for vår overlevelse.
– Som president Reagan en gang sa: «Fred er ikke bare fravær av krig». Vi snakker om rettferdig og varig fred – frihet, rettferdighet og menneskerettigheter for alle. En våpenhvile vil ikke fungere med Putin. Han har brutt våpenhviler 25 ganger i løpet av de siste 10 årene. En reell fred er den eneste løsningen.
Zelenskyj lever ikke i virkelighetens verden. Uten USAs støtte er krigen tapt. I en slik situasjon kan man ikke forhandle som om man er jevnbyrdige partnere. Med USA ved sin side kan han oppnå en levelig fred, og starte med den uendelige gjenoppbyggingen av landet.
Uten USA må Ukraina stole på et skakkjørt EU som er på konkursens rand. Da blir det neppe fred, og hvis det blir fred, så kommer «det grønne skiftet» som et nytt angrep.
Ukraina skal gjenoppbygges, men «det grønne skiftet» må prioriteres
– Europa er klar for beredskap og for å bidra til å finansiere vår store hær. Vi trenger også USAs rolle i å definere sikkerhetsgarantier – hva slags garantier, hvilket volum og når. Når disse garantiene er på plass, kan vi snakke med Russland, Europa og USA om diplomati. Krig alene er for langvarig, og vi har ikke nok våpen til å presse dem helt ut.
For det første: Europa har nesten ingen hær, med unntak av Polen. De er også i ferd med å gå tom for penger. Dog forstår Zelenskyj at USA er avgjørende.
Men det blir ingen samtaler eller forhandlinger som involverer Europa, dette har vært tydelig uttalt fra Trump-administrasjonen.
Dessuten: Det holder ikke med våpen når man mangler soldater og må kidnappe unge menn på gatene. Hvorfor er det ingen som alltid maser om likestilling som nå krever at unge kvinner sendes i skyttergravene? Merkelig.
Hva med de millioner av ukrainere som oppholder seg i Europa? Hvem krever at de skal reise hjem for å bidra til sitt eget land i en krisesituasjon? Anyone?
– Alle ukrainere ønsker å høre en sterk amerikansk posisjon på vår side. Det er forståelig at USA søker dialog med Putin. Men USA har alltid snakket om «fred gjennom styrke». Og sammen kan vi ta sterke skritt mot Putin.
– Vårt forhold til den amerikanske presidenten er mer enn bare to ledere; det er et historisk og solid bånd mellom våre folk. Derfor innleder jeg alltid med takknemlige ord fra vår nasjon til den amerikanske nasjonen.
Naiviteten er lamslående. Zelenskyj snakker om seg selv og Trump som om de er i samme posisjon, som «to ledere». Hvor virkelighetsfjern er det mulig å være?
Man har jo lest ryktene om rusmisbruk etc. Vanligvis pleier jeg ikke å bry meg om slikt. Men nå begynner man å tro på disse ryktene.
Nå skal Zelenskyj forsøke å vinne Starmers støtte. Men også Starmer er kun en puddel. Dessuten virker det som om Starmer endelig har forstått at det er en fordel å spille på lag med pitbullen Trump.
Den ukrainske presidenten skal også møte kong Charles. Kanskje Zelenskyj tror at dette blir et møte mellom to majesteter?
Selv NATO-sjef Mark Rutte sier at Zelenskyj må reparere forholdet til Trump.
– Zelenskyj må reparere forholdet til Trump, fastslår han etter scenen som har vekket sterke reaksjoner blant europeiske ledere og stor glede i Russland.
Det er dessverre lite håp for Ukraina før de velger seg en ny leder. Hvordan dette skal skje når alle valg er avlyst, er et helt annet spørsmål.
I dag kan man bare frykte at Europa følger Zelenskyjs vei mot Der Untergang.
Kjøp Hans Rustads bok om Trump her! E-boken kan du kjøpe her.
Usensurerte nyheter. Abonner på frie og uavhengige Document.


