Det hører til sjeldenhetene at kunstnere samarbeider i utformingen av malerier. Noe særlig vellykket blir det da heller ikke, som i Silke Mathes og Line Schjølbergs bilder nå i Galleri A. Mulig det skyldes den manglende profesjonalitet i formgiving og fargebruk hos begge, men det blir ikke mer faglig overbevisende når Silke Mathe maler på egenhånd. Egentlig er ikke hele utstillingen et malerisk fellesprosjekt, for begge mønstrer egne malerier. I tillegg viser Line Schjølberg også en rekke miniskulpturer med gode takter.
For øvrig er ikke utstillingens tittel «Secret Garden» særlig treffende i sin helhet. Silke Mathes malerier er faktisk blottet for noe hemmelighetsfullt. Her er sol-lysets intense bestråling av menneske og natur så tømt for magi at man får følelsen av at livet er på grensen til dødelig forbrenning. Motivene er ofte sett i et stikkende motlys og formgitt i en kjapp og forenklende penselføring som avslører alle slags hemmeligheter, enten det er sjøliv, seilbåter og lystige badegjester.

Silke Mathe, «Søndag ettermiddag», 100 x 70 cm, olje på lerret. Utstilling: Secret Garden, 13. februar – 9. mars, 2025, Galleri A.
Det ligger i Silke Mathes sol-fikserte teknikk at den koloristiske fylden fordamper, dermed også den maleriske magien og dens estetiske kvaliteter. Hennes motiver virker da heller ikke forankret i noen mytisk meditasjon, snarere hentet fra at kamera med øyeblikksbilder. Å hekte disse maleriene på en litterær tematikk om «hemmelige haver» virker søkt og lite overbevisende. Silke Mathe virker kunstnerisk uferdig, men hun har en malerisk drive og energi som får fart på sansene. Den må bare temmes og utdypes.

Silke Mathe, «Tid for ild», 130 x 190 cm, olje på lerret. Utstilling: Secret Garden, 13. februar – 9. mars, 2025, Galleri A.
For Line Schjølbergs malerier er havetemaet mer treffende. Her er kunstneren på jakt etter både det magiske og poetiske i natur og landskap. Motivene har da også en stemnings-karakter som umiddelbart fyller blikket med stillhet og fredfull dialog. Dette med stemning er et gjennomgående innslag i hennes motivkrets, særlig fremhevet ved skogsmotiver, tjern og hvitkledde kvinnefigurer. Landskapene med kano følger opp med neddempet lyskarakter og rolig aktivitet. Atmosfæren er fredelig og stemningsfull, som i en mulig meditativ tilstand.

Line Schjølberg, «Følgesvenn», 100 x 100 cm, olje på lerret. Utstilling: Secret Garden, 13. februar – 9. mars, 2025, Galleri A.
Her er både fargebruken og penselføringen forsøkt tilpasset en poetisk naturtilstand. Om det ikke handler om magi, så har kunstneren et blikk for landskapets stemninger og meditative aspekter. Kort sagt noe overnaturlig. Hennes maleriske modulering av motivet preges da også av en særegen åpenhet for naturens skiftende stemninger. Line Schjølberg er tydeligvis på sporet av et stemnings-maleri i romantisk tapning. Her er det mye å hente, På den annen side har hennes malerier en personlig vinklet poesi som hun burde jobbe videre med.
Galleri A:
«Secret Garden»: Silke Mathe og Line Schjølberg
Malerier og småskulpturer
Varer fra 13/2 til 9/3 -25
Ytringsfriheten er under angrep. Abonner på frie og uavhengige Document.
Kjøp Paul Grøtvedts bok! Kjøp e-boken her.