Bildet av en ung bikinikledd kvinne på stranden i Tel Aviv som slår av en prat med en venninne idet hun har et maskingevær — riktignok uten magasin — hengende i en skulderstropp og hvilende mot bikini-underdelen, har i løpet av noen dager blitt sett av mer enn en halv million brukere på Facebook under vignetten «Only in Israel». Man kunne kanskje tro at dette viser at israelerne er noen voldsdyrkende våpengalninger, men for den som har reist litt i Israel, er ikke scenen spesielt sjokkerende, selv om den neppe er svært vanlig heller.
For omgitt av uvenner har man høy beredskap i Israel, hvor det er to års verneplikt for kvinner. Soldater som er på vei hjem på perm, har våpenet med seg, og reglene forlanger at man alltid skal ha det på seg eller under oppsyn i umiddelbar nærhet. På offentlige transportmidler ser man det ofte. Formodentlig var denne unge kvinnen innom stranden ved en tilfeldighet på vei til eller fra tjeneste. Selv blant progressive venstrefolk i Israel er det derfor ikke noe som helst kontroversielt ved bildet. Man nyter ikke den luksus å late som om fiendtligheten ikke finnes, vel vitende om at det behøves våpen for å verge seg mot den.
For Israels fiender må en scene som dette fortone seg som et mareritt. Det viser en likestilt kvinne som med største selvfølgelighet befinner seg avslappet og halvnaken på stranden uten at noen kan hindre henne i det, aller minst de samme fiendene. For disse er tilstedeværelsen av våpenet en påminnelse om egen militær underlegenhet. Mot naken hud er det en rød klut.
