Justiskomiteen holder høring om Dok 8-forslaget til Frp som går inn for forbud mot hijab på dommere, tirsdag 1. februar.
Det er anledning for publikum og presse til å overvære høringen.
Vedtaket til Domstoladministrasjonen om å tillate hijab i rettssalen, også for dommere, ble vedtatt i juni ifjor, men har nesten ikke fått offentlig oppmerksomhet. Det vil det garantert gjøre den dagen en vanlig borger møter en hijabkledt dommer in the flesh. Man kan se for seg voldtektssaker der seksuell vandel kommer opp, eller feks spørsmål knyttet til homoseksualitet.
Det skal bli spennende å se i hvilken grad stortingsrepresentantene har tatt inn over seg disse perspektivene.
Programmet for dagen, fra komiteens sekretariat.
Åpen høring i Stortingets justiskomité tirsdag 1. februar 2011
Justiskomiteen har besluttet å holde åpen høring i følgende sak: Representantforslag fra
stortingsrepresentantene Per-Willy Amundsen, Hans Frode Kielland Asmyhr og Per Sandberg
om å forby hijab, niqab, burka og andre religiøse eller politiske symboler som del av arbeidsantrekk for norske dommere (Dokument 8:42 S (2010-2011)).Tirsdag 1. februar
09.00 – 09.10 Document
Hans Rustad, journalist09.10 – 09.20 Human Rights Service
Rita Karlsen, daglig leder
Hege Storhaug, informasjonsleder09.20 – 09.30 Universitetet i Bergen
Gunnar Skirbekk, professor09.30 – 09.40 Pak Jurister
Sundeep Singh m.fl.09.40 – 09.50 KIM/Antirasistisk Senter/Islamsk Råd Norge/OMOD kommune
Anita Rathore, leder KIM*) Høringen vil foregå i Stortingets komitéhus i Akersgt. 18 – rom Høringssal 1.
Vi gjør oppmerksom på at høringene i rom HØRINGSSAL 1 normalt vil bli overført
direkte på Stortingets nett-TV.