Inflasjonen i Tyskland ventes å stige igjen på grunn av økte energipriser i kjølvannet av krigen mot Iran, ifølge økonomer.

I februar falt prisveksten til under 2 prosent, noe som ga husholdningene et kortvarig pusterom. Det tyske statistikkbyrået vil mandag legge fram et foreløpig anslag for inflasjonen i mars.

Økonomer har tidligere ventet at inflasjonen i snitt ville ligge litt over 2 prosent i år. Nå anslår imidlertid det makroøkonomiske instituttet IMK, som er tilknyttet tysk fagbevegelse, at prisveksten vil øke til over 2,5 prosent i første halvår som følge av konflikten.

Også Tysklands sentralbank har advart om at inflasjonen på kort sikt kan nærme seg 3 prosent.

Effekten av konflikten i Midtøsten merkes allerede ved tyske bensinstasjoner, der priser over 2 euro per liter for bensin og diesel er blitt vanlig. Økonomer advarer om at oljesjokket kan forplante seg videre i økonomien, blant annet ved at økte transportkostnader slår inn i matprisene.

Ifo-instituttet, et av Tysklands mest sentrale forskningsmiljøer innen økonomi, venter at inflasjonen vil toppe seg rundt 2,5 prosent på kort sikt i takt med økte olje- og gasspriser, før den igjen avtar. Dersom konflikten ikke varer lenger enn noen måneder, kan den samlede effekten på inflasjonen bli begrenset, ifølge IMK.

(©NTB)

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.

Les også