En politibetjent fra Metropolitan Police hylles etter å ha grepet inn under en opphetet konfrontasjon i Whitechapel i Øst-London. En video av hendelsen har fått stor spredning i sosiale medier.
Videoen viser en kvinnelig betjent som blir omringet av flere menn mens en kristen predikant forkynner på gaten. En av mennene sier at området er «et muslimsk område», men den rolige politibetjenten svarer kontant:
– I dette landet har vi ytringsfrihet.

Hun ber samtidig de fremmøtte om å gå videre dersom de ikke ønsker å høre budskapet.
– Jeg forstår at dere ikke ønsker å høre dette. Da anbefaler jeg at dere går videre og lar være å lytte.
– Dere trenger ikke å lytte. Han står ikke hjemme hos dere, sier hun i videoen.
Du kan se hele videoen på Youtube her.
Stemningen var til tider spent, og situasjonen truet med å eskalere. Predikanten, som holdt mikrofon og bibel, fortsatte forkynnelsen mens diskusjonen pågikk rundt ham. Hendelsen skal ha skjedd mandag, dagen før ramadan startet.
Konfrontasjonen fant sted få meter fra East London Mosque, en av de største moskeene i Vest-Europa, med plass til rundt 7000 personer til daglig bønn.
I et annet klipp høres en skjeggete mann rope til predikanten: «Snakk om Jesus, ikke snakk om Muhammed. Ikke si Muhammed.»
Kort tid etter dytter en maskert mann iført en knelang svart frakk predikanten i ryggen, slik at han snubler fremover.
En annen mann roper gjentatte ganger: «Din gud er en jøde.»
Senere forklarer en av de fremmøtte til politibetjenten at han selv kontaktet politiet fordi predikanten skal ha snakket om profeten og brukt en sammenligning med et esel. Ifølge mannen gjorde dette «hundrevis av forbipasserende» opprørte.
Han anklager også predikanten for å spre hat, og hevder at forkynneren omtalte den svarte steinen i den hellige Kabaen i Mekka som «en boks».
Predikanten avviser anklagene. Han sier at han siterte fra islamske tekster, der Muhammed omtaler at et esel skriker når det ser Satan.
Den kvinnelige politibetjenten griper igjen inn og forsvarer retten til å ytre seg. Hun forklarer gruppen at ytringsfriheten gjelder for alle.
– I dette landet har vi ytringsfrihet, på samme måte som dere har deres ytringsfrihet, sier hun.
Hun understreker samtidig at uenighet ikke er ulovlig.
– Dere trenger ikke være enige. Dere trenger ikke se likt på dette.
Kjøp «Veien fra ateismen til det totalitære» av Olavus Norvegicus. Du kan også kjøpe eboken her.


