Sara Ramfjord vokste opp som muslim. I dag er hun kristen – og mener nordmenn må tørre å stille de kritiske spørsmålene om islam som norsk presse helst unngår.

I dagens sending av Dagsorden på Document med premiere kl. 20, tar Espen Teigen imot Ramfjord til en samtale om noen av de mest brutale versene i koranen og hadithene.

Er det slik at islam ikke liker hunder? Hva mener de skal gjøres med ikke-muslimer?

Ramfjord peker på det hun mener er et klart paradoks i islams forhold til Bibelen. Koranen anerkjenner offisielt Bibelen, men avviser samtidig sentrale kristne læresetninger. Hun mener dette paradokset sjelden blir tatt opp i debatten.

Samtalen tar også opp koranens «sverdvers» og forholdet til ikke-muslimer. Ramfjord trekker frem dhimmi-systemet, der ikke-muslimer historisk ble gitt begrensede rettigheter mot å akseptere en fornedret status i samfunnet.

– Det er et system bygget på ydmykelse, sier Ramfjord.

Hun peker også på kulturelle konflikter som oppstår i møtet mellom islamsk tradisjon og vestlig hverdag, blant annet synet på hunder som urene.

Se hele samtalen i dagens Dagsorden-sending.


 

 

 

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.