
Aksjonsgruppa for Palestina markerer mot Finansdepartementet i Oslo den 6. august 2025. Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB.
Aftenposten har laget skandale av at Oljefondet er medeier i et israelsk selskap som kan knyttes til Israels krigføring i Gaza, og det var ubehagelig nok for regjeringen til at Finansdepartementet har varslet en gjennomgang av fondets portefølje med sikte på å unngå investeringer som kan knyttes til det regjeringen mener er folkerettsbrudd.
Nå avslører E24 at Oljefondet også er medeier i det italienske teknologiselskapet Leonardo Spa og det amerikanske datterselskapet Leonardo Drs, som begge leverer våpensystemer til Israels krigføring i Gaza.
Avsløringen er kinkig for departementet og regjeringen:
E24/VG har spurt Oljefondet om deres kommentar til denne saken.
Kommunikasjonssjef, Line Aaltvedt, viser til at Finansdepartementet har bedt om en fornyet gjennomgang av fondets investeringer i israelske selskaper og arbeidet med ansvarlig forvaltning.
– Vi har dessverre ikke flere kommentarer i saken nå, skriver Aaltvedt.
For Oljefondet ville det være forholdsvis enkelt å avvikle investeringer i et israelsk selskap, sånn at den Palestina-vennlige og anti-israelske regjeringen kunne holde moralismens fane høyt hevet.
Kinkigere er det hvis en slik beslutning også ville skape press for ikke å investere i våpenprodusenter som er hjemmehørende i to NATO-land, der det ene er USA.
Hvordan ville Trump reagere hvis Oljefondet trekker seg ut av et amerikansk våpenselskap på et pro-palestinsk grunnlag?
Og hvordan rettferdiggjør den norske regjeringen i motsatt fall at moralismen kun skal ramme Israel?
Kjøp Alexander Graus «Hypermoral» fra Document Forlag her!
