En pasient ved Ekholt sykehjem døde etter å ha fått feil mat, noe ansatte mener skyldes rutinebrudd.

Sykehjemsledelsen omtaler hendelsen som «en menneskelig svikt».

Dette er det andre dødsfallet på to måneder hvor ansatte peker på at brudd på interne rutiner kan ha bidratt. Hendelsen er varslet til Statsforvalteren av hovedverneombudet i Moss kommune, skriver Moss avis.

En ansatt beskriver hendelsesforløpet i varselet:

«Pasienten skulle kun ha moset mat på grunn av svelgeproblematikk. En vikar ga pasienten vanlig mat. Pasienten satte noe fast i halsen og begynte å kaste opp. Ambulanse ble ringt, pasienten ble sendt til sykehus, men døde.»

En annen ansatt sendte en avviksmelding og nevnte:

  • For få ansatte på jobb
  • Manglende opplæring
  • Utilstrekkelig oppfølging fra ledelsen

Ledelsen omtaler hendelsen som «menneskelig svikt», uten å kommentere de påpekte brudd på rutinene.

Moss Avis spurte virksomhetsleder Atle Jørgensen om oppfølging, men fikk svar fra fagsjef Kristina Aaberg:

– Vi ønsker å avvente kommentarer til saken er ferdigbehandlet.

Flere ansatte hevder at ledelsen oppfordret dem til ikke å skrive avvik.

– Det ble sagt at vi måtte snakke med dem først, sier en hjelpepleier.

Aaberg avviser påstanden om at ansatte ikke skal skrive avvik uten å konsultere ledelsen.

 


Kjøp «Dumhetens anatomi» av Olavus Norvegicus! Kjøp e-boken her.

Vi i Document ønsker å legge til rette for en interessant og høvisk debatt om sakene våre. Vennligst les våre retningslinjer for debattskikk før du deltar.